Legendy

Nawiedzone miejsca w Warszawie wywołują ciarki. 12 popularnych lokalizacji

2023-10-31 19:06

Odwiedzają je tłumy mieszkańców i turystów, a często nawet nie wiedzą, że są z nimi związane niezwykłe legendy. Mowa o dwunastu lokalizacjach, które można uznać za najbardziej nawiedzone. Czy w Warszawie straszy?

Czy w Warszawie straszy?

W wielkich aglomeracjach nasyconych (często przykrą) historią, takich jak Warszawa, nie jest trudno o legendy miejskie. Wiele osób wierzy w zjawiska paranormalne i twierdzi, że ich doświadcza. W stolicy Polski są pewne miejsca, które wyróżniają się pod tym względem.

Czytaj także: Najgłośniejsze dzielnice w stolicy. Gdzie hałasu nie da się wytrzymać?

Czy faktycznie w Warszawie można spotkać ducha? Osoby wierzące w nadprzyrodzone moce są przekonane, że tak. Przedstawiamy ranking najbardziej nawiedzonych miejsc w tym mieście, z którymi wiążą się różne przerażające historie.

Najbardziej nawiedzone miejsca w Warszawie

Nawiedzenie jest terminem używanym do opisania sytuacji, w której miejsce lub obiekt jest rzekomo odwiedzane lub zamieszkiwane przez ducha, zjawę, duchowy entitet lub inne nadprzyrodzone istoty. Jest to związane z wiarą w istnienie życia pozagrobowego lub istot duchowych, które mają zdolność wpływania na świat fizyczny.

Przyjrzeliśmy się dwunastu nawiedzonym lokalizacjom warszawskim, które możecie podziwiać w naszej galerii. To właśnie w tych miejscach pojawia się najwięcej historii o duchach, niepokojących dźwiękach i dziwnych zjawiskach.

Czytaj również: Najdziwniejsze nazwy ulic w Warszawie. Mogliście o nich nie wiedzieć, choć są za rogiem

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Cmentarz Powązkowski

Z cmentarzami często wiążę się wiele ciekawych historii, przede wszystkim dlatego, że miejsca te są przeznaczone do wiecznego spoczynku dla wielu osób. Cmentarz Powązkowski ma bogatą i wieloletnią historię, a pochowani tam ludzie często zabierali do grobu makabryczną historię swojej śmierci. Podobno to właśnie Ci, którzy zginęli zamordowani lub w nagłym i nieszczęśliwym wypadku, najczęściej wracają na ziemię.

Wśród osób regularnie odwiedzających Powązki nie brakuje tych, które mówią o tajemniczych postaciach, jakie czasem zjawiały się na cmentarzu w najbardziej niespodziewanym momencie. Najmroczniej robi się zwykle wieczorami.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki w tym rankingu może dziwić, a jednak wiele osób twierdzi, że jest on regularnie nawiedzany przez duchy dawnych prezydentów Polski. Czy naprawdę na pałacowych korytarzach można się czasem przestraszyć?

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Ruiny pałacu Saskiego

Pałac Saski nie cieszy się już dawną chwałą. W Warszawie póki co możemy odnaleźć jedynie jego ruiny, a jednak z terenem, na którym się mieścił również wiążą się tajemnicze historie. 

W przeszłości pałac Saski był siedzibą wielu polskich monarchów. Do dziś opowiada się historie o widzeniu duchów królewskich postaci, które przemierzają lokalizację, w której znajdowały się pierwotnie reprezentacyjne sale i ogrody pałacowe.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Teatr Wielki

Teatr Wielki w Warszawie nie jest tylko miejscem, w którym można delektować się sztuką. Jest także obiektem, który wielu warszawiaków postrzega, jako nawiedzony. 

W jednym z najbardziej znanych teatrów w Warszawie krążą legendy o duchach aktorów i artystów, którzy zamieszkują to miejsce na stałe. Istnieją relacje o tajemniczych dźwiękach i niewyjaśnionych zjawiskach w kuluarach i salach prób.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki jest jednym z symboli Warszawy. To właśnie on zwykle widnieje na pocztówkach i breloczkach ze stolicy Polski. Mało kto jednak wie, że również w nim można dopatrzeć się zjawisk paranormalnych.

Miejsce to jest podobno nawiedzane przez duchy robotników, którzy w pocie czoła pracowali przy jego budowie. Powiedzenie więc, że "czuć w nim ducha PRL-u" nabiera w tym przypadku nowego znaczenia.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Kościół św. Antoniego Padewskiego

W naszym nawiedzonym rankingu znalazł się również kościół św. Antoniego Padewskiego. W tym urokliwym miejscu widziano duchy zakonników i modlących się wiernych. W nocy można rzekomo usłyszeć ciche modlitwy i widzieć postacie przemierzające nawy świątyni.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Zamek Królewski

Kolejny zamek na naszej liście. Takiej miejsca przeniknięte historią do szpiku kości to idealna sceneria dla romantycznych historii o duchach. Zamek Królewski jest więc nie tylko ważnym historycznym zabytkiem, ale również miejscem, gdzie krążą legendy o nawiedzeniach. Wiele osób twierdzi, że widziało duchy królów i królowych, a także słyszało niewyjaśnione odgłosy w pałacowych komnatach. Wizyta w nawiedzonym muzeum musi być inspirująca.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: II linia metra

Wiadomości o nawiedzeniu II linii metra tak mocno zakorzeniły się w mieszkańcach tego miasta, że opisaliśmy tę sprawę w osobnym tekście. Tutaj możecie przeczytać o utrudnieniach, jakie duchy generowały już w czasie budowy podziemnej kolei. 

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Pomnik Powstania Warszawskiego

Pomnik ten jest poświęcony poległym w czasie krwawego i tragicznego w skutkach Powstania Warszawskiego. Niektórzy odwiedzający twierdzą, że słyszeli odgłosy strzałów i krzyki poległych powstańców, tak, jakby ci stali tuż koło ich ucha.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Ulica Marszałkowska

Kto by pomyślał! W centrum Warszawy takie rzeczy, a jednak - również ulica Marszałkowska jest w pewnych kręgach uznawana za nawiedzoną. Według legend, można na niej spotkać duchy nieznanych postaci, które nagle pojawiają się i znikają.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Plac Grzybowski

Jest to teren dawnego getta, a część osób twierdzi, że również miejsce przeklęte. Mieszkańcy okolicznych bloków wielokrotnie skarżyli się na przesuwające się w domu przedmioty i znikające rzeczy. W miejscu, w którym działy się okrucieństwa, takie historie to nic nowego.

Nawiedzone miejsca w Warszawie: Cytadela Warszawska

Chociaż dla wielu to zachęcająca lokalizacja spacerowa, z uroczymi murkami i budynkami, historia tego miejsca jest krwawa i przerażająca. To tutaj w okresie zaborów dochodziło do straceń i krwawych zakończeń życia więźniów.

Wieczorami atmosfera robi się gęsta, a spacerowicze często wolą nie udawać się tam po zmroku.

Zobacz zdjęcia: Najbardziej nawiedzone miejsca w Warszawie. Ciarki przejdą Wam po plecach

Edyta Górniak o Tinie Turner i koszmarnym rozwodzie
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE