Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Nadchodzą mrozy. Jak pomóc osobom ubogim i bezdomnym?

2022-12-10 11:30

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy oraz schronienia w związku z obniżającą się temperaturą. Podpowiadamy pod jaki numer zadzwonić i co zrobić jeśli spotkamy osobę bezdomną lub potrzebującą pomocy.

Jak pomóc osobom bezdomnym?

Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków wzrasta zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych i ubogich które potrzebują pomocy oraz schronienia w związku z obniżającą się temperaturą. Jak co roku mundurowi sprawdzają m.in. pustostany, ogródki działkowe, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych ale również tereny zielone. Policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową - nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Często dzięki empatii zwykłych przechodniów udaje się zapobiec tragedii i służby w porę odwożą wychłodzoną osobę do szpitala albo do placówek pomocowych dla osób bezdomnych. Widząc osobą śpiącą na dworze podczas mrozu najlepiej zgłosić to na numer alarmowy 112.

Jeśli chcemy zgłosić miejsce pobytu osoby bezdomnej to możemy nanieść odpowiedni znacznik na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. Oznaczenie na KMZB lub telefon ze zgłoszeniem zajmuje tylko chwilę a może pomóc uratować czyjeś życie.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.