Zakryli oczy kierowcom autobusów! Wyjątkowe warsztaty w MZA

2021-10-15 19:43
Szkolenia dla kierowców MZA z osobami niewidomymi
Autor: fot. Alina Makarczuk Szkolenia dla kierowców MZA z osobami niewidomymi

Tak wyglądał dzień warszawskich kierowców MZA, którzy właśnie odbyli warsztaty z udziałem niewidomych i słabowidzących pasażerów. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 15.10.2021

Szansa dla niewidomych. Wyjątkowe szkolenia w MZA

W Warszawie odbyły się warsztaty dla kierowców miejskich autobusów z udziałem osób niewidomych. Wśród nich były też dzieci. Aktywiści z fundacji Szansa dla Niewidomych tłumaczyli kierowcom, jak należy się zachowywać wobec pasażerów z niepełnosprawnościami. Jak im pomóc wsiąść do autobusu i jak sprawić, żeby ich podróż po mieście była komfortowa i bezpieczna.

Warszawscy kierowcy miejskich autobusów w opaskach i z laskami chodzili po autobusie, a potem pokonywali przeszkody na placu. To w ramach warsztatów, które Miejskie Zakłady Autobusowe zorganizowały z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

- Warto było założyć tę opaskę, żeby zrozumieć, jak się czuje niewidomy na przystanku czy w autobusie. Nie wszystko potrafimy zauważyć, nie wszystko wiemy o sobie. To fajna szansa, żeby zobaczyć, jak widzi świat taka osoba - mówili nam kierowcy. Wśród głównych trudności dla niewidomych pasażerów wymieniali m.in. zaparkowane auta na przystankach, przez które miejski autobus nie może podjechać do krawężnika. - Utrudnia to proces wsiadania do autobusu osobie niewidomej. Prosili nas, abyśmy włączali nagłośnienie komunikatów o przystankach. To również im pomaga w poruszaniu się miastem - mówił nam jeden z kierowców MZA.

W warsztatach MZA poza kierowcami udział wzięły osoby niewidome i dzieci z wadami wzroku, które - jak same mówią - dużo się w czasie tego spotkania nauczyły. - Teraz już wiem, że kierowca może wyjść i mi pomóc. Chcę już sam jeździć autobusem. A nawet metrem. Bardzo lubię autobusy. Super było to spotkanie - mówili nam uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie.

- Czasem wystarczy po prostu zapytać, czy ktoś nie potrzebuje naszej pomocy. Osoba niewidoma sama może poprosić o pomoc, ale nie zawsze tak się dzieje. Jeśli jest zagubiona lub widzimy, że potrzebuje pomocy, nie bądźmy bierni - mówił organizator warsztatów Dariusz Linde z Fundacji "Szansa dla Niewidomych". Warsztaty odbyły się w warszawskim ośrodku szkoleń kierowców MZA na Młocinach.

Czytaj także: Warszawa: w weekend 16-17 października tramwaje nie będą kursować! Sprawdź gdzie!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE