Anlold i Linda - myszojelenie z Warszawskiego ZOO

i

Autor: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie Anlold i Linda - myszojelenie z Warszawskiego ZOO

Myszojeleń ma dziewczynę - nowa para w ZOO w Warszawie [ZDJECIA i FILM]

2021-07-15 15:33

It's a match! Arnold, myszojeleń z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, zapoznał się z Lindą, którą przywieziono z Łodzi. Ten związek ma przyszłość! Oboje ponoć przypadli sobie do gustu. W naszym artykule zobaczycie wideo i zdjęcia pary myszojeleni.

Myszojeleń Arnold i myszojelenica Linda - jeśli mieliby konta na Facebooku, mogliby ustawić status "w związku". Te drobne zwierzątka to nowa para Miejskiego Ogródu Zoologicznego w Warszawie! Kanczale jawajskie, jak brzmi inna nazwa tego gatunku, można zobaczyć w jednej z wolier Ptaszarni Warszawskiego ZOO, gdyż zapewnione tam mają odpowiednie parametry temperatury i wilgotności. Lindę dokwaterowano do Arnolda, który mieszkał w ptaszarni od 2020 roku. Jak informuje Warszawskie ZOO, podróż Lindy była spokojna i krótka, gdyż przywieziono ją z ogrodu zoologicznego w Łodzi, gdzie przyszła na świat w 2020 (Matka Lindy pochodzi z zoo we Frankfurcie, a ojciec jest rodowitym łodzianinem). Po dotarciu szybko porozumiała się z Arnoldem poprzez obwąchanie, a już następnego dnia pojawili się na wybiegu jako para! Pracownicy liczą na to, że towarzyska Linda będzie uzupełniała charakterologicznie nieco wstydliwego Arnolda. W dalszej części artykułu zobaczycie zdjęcia i nagrania pary kanczali z warszawskiego ZOO.

Fatalny stan drzewostanu w Parku Bródnowskim

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?

Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?

Myszojelenie - najmniejsze kopytne Świata

Kanczyle zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Kanczyl jawajski waży zaledwie 1,5 – 2 kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Chociaż wielkością bliżej mu do królika, to bliższym krewniakiem kanczyla jest sarna. Kanczyle są roślinożerne i taką dietę mają też w Warszawskim ZOO. Arnold uwielbia fasolkę szparagową i brukselkę, ale podjada też owady karmowe, np. mącznika. Upodobania Lindy dopiero będą poznawane. Trzeba pamiętać, że kanczyle prowadzą głównie nocny tryb życia, więc nie jest łatwo je obserwować – jeśli ktoś chce je zobaczyć (nawet w ZOO) musi uzbroić się w cierpliwość i poświęcić na to nieco czasu, albo liczyć na łut szczęścia.

Ze względu na niewystarczająca ilość danych i trudności zaobserwowania tego gatunku w naturze, posiada on kategorię – DD (Data Deficient) w Czerwonej Księdze IUCN zagrożonych gatunków. Ogrody zoologiczne prowadzą dla niego program hodowlany (EEP) mający zapewnić trwanie i rozwój populacji tych zwierząt w ogrodach zoologicznych zrzeszonych w międzynarodowych organizacjach. Oznacza to, że każdy kanczyl jest pod baczną opieką nie tylko swoich opiekunów w zoo, ale też europejskiego koordynatora tego gatunku. To koordynator zadecydował o przemieszczeniu Lindy do Warszawskiego ZOO.

Linda i Arnold - myszojelenie z warszawskiego ZOO na nagraniach wideo

Na Facebooku warszawskiego ZOO pojawiło się nagranie z umieszczenia Lindy w ptaszarni, gdzie do tej pory Arnold mieszkał w pojedynkę (nie licząc ptaków). Zobaczcie, jak para pomyka po wybiegu.

Z kolei ZOO w Łodzi nagrało specjalny materiał poświęcony Lindzie. Zobaczycie go poniżej:

Linda i Arnold - galeria zdjeć

Lindzie i Arnoldowi pstryknięto już kilka fotek. Nadadzą się do ich wspólnego albumu. Zobaczycie je w poniższej galerii.