Wydarzenia

Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego. Bezpłatne zwiedzanie od niedzieli

2023-08-12 9:09

Muzeum Wojska Polskiego już w niedzielę 13 sierpnia otworzy swoją nową siedzibę w Cytadeli Warszawskiej. Instytucja będzie sąsiadowała z nowoczesnym Muzeum Historii Polski, którego otwarcie zaplanowano na koniec września. Jakich atrakcji możemy się spodziewać na otwarcie Muzeum Wojska Polskiego?

Muzeum Wojska Polskiego. Kiedy otwarcie?

Do tej pory teren Cytadeli Warszawskiej stosunkowo rzadko przyciągał mieszkańców Warszawy. Teraz po północnej stronie placu Gwardii stanie Muzeum Wojska Polskiego. W granicach instytucji ma znajdować się jeszcze więcej przestrzeni wystawowej niż w poprzedniej lokalizacji (al. Jerozolimskie), która pozwalała zobaczyć jedynie pięć proc. wszystkich zbiorów.

- Na założenie przestrzenne nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego składają się dwa gmachy, położone naprzeciwko siebie i domykające reprezentacyjny plac Gwardii zlokalizowany w centralnej części Cytadeli. Cały kompleks został rozplanowany tak, by czytelny był pierwotny układ urbanistyczny XVIII-wiecznych koszar Gwardii Pieszej Koronnej króla Stanisława Augusta projektowanych przez Jana Zygmunta Deybla, a uwiecznionych na akwarelach Zygmunta Vogla - czytamy na stronie internetowej muzeum.

Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego. Co się będzie działo?

Oficjalne otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego zaplanowano na 13 sierpnia na godz. 13. - Uroczystość uświetni przemarsz przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej na Plac Gwardii Pieszej Koronnej oddziałów rekonstruktorów historycznych w mundurach żołnierzy polskich wojsk od X do XX w. - przekazali przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.

Poza tym na pierwszych gości czekają m.in. wystawa inauguracyjna „1000 – lat chwały Oręża Polskiego”, pokaz grup rekonstrukcji historycznej, czy dioramy historyczne obozowisk wojskowych z różnych epok. Po części oficjalnej rozpocznie się piknik, na którym będzie można spróbować wojskowej grochówki.

Muzeum Wojska Polskiego. Bezpłatne zwiedzanie

Warto zaznaczyć, że z okazji inauguracji działania Muzeum Wojska Polskiego będzie można zwiedzać bezpłatnie od 13 do 15 sierpnia.

Obok stanie nowe Muzeum Historii Polski

Budynek nowego Muzeum Historii Polski będzie miał siedem tys. metrów kwadratowych powierzchni. W muzeum znajdzie się sala kinowa, audytorium na 570 osób, loggia, ogromne korytarze oraz przestrzeń na dziedzińcu. Budynek nie ma też jednego głównego wejścia, a kilka, w różnych miejscach.

Wśród eksponatów zobaczymy między innymi pomnik Dzierżyńskiego z placu Bankowego czy pomnik Braterstwa Broni (tzw. Czterech Śpiących).

Docelowo władze mają udostępnić mieszkańcom cały teren Cytadeli. Trwają prace nad wjazdem dla samochodów od strony Wisłostrady czy wejściem od strony Żoliborza. Równocześnie budowana jest także kładka od strony al. Wojska Polskiego. Dodatkowo funkcjonują dwie bramy - „Żoliborska” od strony Dworca Gdańskiego i „Nowomiejska” od strony Nowego Miasta.

Niezwykłe znalezisko pod placem Defilad - zobacz zdjęcia poniżej:

Zwiedzaj Mazowsze z Mazobiletem. Władze Warszawy i województwa podpisały porozumienie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE