Uwaga, policja wydała ostrzeżenie. W kilka chwil można stracić oszczędności

i

Autor: Materiały własne

Mogą zapukać też do ciebie. Strażnicy przeprowadzą kontrole, kary nawet do 5 tys. zł

2022-10-21 21:02

Kontrole pieców staną się faktem. Od stycznia 2023 roku w Warszawie nie będzie już można używać kopciuchów. Jeśli dana osoba zostanie na tym złapana, będzie musiała zapłacić grzywnę lub mandat.

Kontrole ruszą już od stycznia 2023

- Tak, będą prowadzone wzmożone kontrole. Straż Miejska będzie sprawdzać w szczególności, czy są użytkowane bezklasowe kotły (tzw. kopciuchy), które – zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową – powinny być wyłączone z użytkowania od 1 stycznia przyszłego roku – odpowiedział ratusz na pytanie o wzmożone kontrole kopciuchów.

Aleksandra Grzelak z biura prasowego ratusza podkreśliła, że "w większości dzielnic uda się wymienić wszystkie kopciuchy komunalne". Przyznała, że władze miasta przewidują, iż pod koniec roku w eksploatacji pozostanie około 100 kopciuchów komunalnych. - Są to najtrudniejsze przypadki związane z nieuregulowaną własnością, toczącymi się sprawami prawnymi czy postępowaniami reprywatyzacyjnymi - wskazała.

Czytaj również: Nie muszą przyjść z kontrolą. Ciechanów ma nowy sposób na sprawdzenie, czym palą mieszkańcy

Za używanie tych 100 bezklasowych kotłów odpowiedzialny nie będzie lokator, lecz władze stolicy. - W przypadku kopciuchów komunalnych odpowiedzialność za ich użytkowanie leży po stronie m.st. Warszawy – zapewniła Grzelak.

W momencie wejścia w życie mazowieckiej uchwały antysmogowej w zasobie komunalnym Warszawy było 2 tys. kopciuchów. W latach 2018-2021 dzięki działaniom miasta większość z nich udało wymienić się na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Urząd Marszałkowski o kopciuchach

Nieco inaczej niż miasto do sprawy podchodzą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Ci, zamiast na karanie, chcą bowiem stawiać na edukację.

Nie wyobrażamy sobie, żeby karać już od stycznia. Tu potrzebna jest wiedza, która będzie budowała świadomość. Obecna sytuacja gospodarcza powoduje, że mieszkańcy sami widzą, że palenie tradycyjnymi sposobami, np. węglem jest po prostu nieopłacalne. [...] Wydaje się, że sytuacja jest na tyle skomplikowana, że raczej mieszkańców trzeba wspierać w tych procesach, niż od razu karać - mówi Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj również: Od stycznia palenie w nich będzie nielegalne. Do wymiany jeszcze ponad 600 tys. "kopciuchów"

Uchwała antysmogowa na Mazowszu - do kiedy trzeba wymienić kopciuchy?

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 r. Natomiast kotły 3 i 4 klasy muszą być wymienione do końca 2027 r.

Kara za kopciucha

Za używanie kopciuchów po upływie tych terminów grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 zł.

W 2021 roku, w związku z podejrzeniem spalania odpadów poza instalacjami do tego wyznaczonymi, strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 13,5 tys. kontroli.

Podczas interwencji przeprowadzonych w minionym roku i po stwierdzeniu, że doszło do naruszenia przepisów dotyczących spalania, strażnicy nałożyli 522 mandaty karne, 777 razy zastosowali środki oddziaływania wychowawczego, sporządzili 4 wnioski do sądu o ukaranie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej w sierpniu 2018 r. zapowiadał likwidację wszystkich kopciuchów do końca 2020 r. - Będziemy walczyć z kopciuchami. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową - powiedział podczas jednej z konferencji prasowych.

Pozbądź się kopciucha! Poradnik antysmogowy Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych