metro warszawa

i

Autor: ZTM Warszawa

Z Warszawy

Nowy pociąg dla metra w Warszawie. "Ma symboliczne znaczenie"

2023-09-26 14:54

Rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń przekazała, że na Stację Techniczno-Postojową na Kabatach dotarł kolejny pociąg Skoda Varsovia. Nowy skład jest naprawdę wyjątkowy i ma wymiar symboliczny. Otrzyma bowiem okrągły numer 100.

Metro w Warszawie z nowym pociągiem

Rzeczniczka zaznaczyła, że pociągiem od razu zajęli się pracownicy Metra Warszawskiego. - Jedną z rutynowych czynności jest umieszczenie w kabinie maszynisty tabliczki z numerem. W tym przypadku jest to szczególna, okrągła liczba – 100 - dodała.

Wyjaśniła, że to oznacza, że od początku funkcjonowania podziemnej kolei w Warszawie (uruchomiona została w 1995 roku) wyprodukowano i przeznaczono dla stołecznego metra już sto pojazdów. - Oprócz najnowszych, które powstają w Czechach, mamy wagony: Siemens Inspiro, Alstom Metropolis, a także rosyjskie typu 81 - dodała.

Varsovia (taką nazwę wybrali warszawiacy dla czeskich pociągów) to jednoprzestrzenny, sześciowagonowy pociąg, który zabierze na pokład 1,5 tys. pasażerów. Jest w nim 230 miejsc siedzących - po 33 miejsca w wagonach czołowych oraz po 41 miejsc w wagonach wewnętrznych. Wnętrze zaprojektowano tak, aby ułatwić podróżowanie różnym grupom pasażerów i dostosowano do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych i rowerów.

Przetarg na dostawy 37 nowych, jednoprzestrzennych składów metra został rozstrzygnięty w październiku 2019 roku, a umowa na dostawę podpisana została 30 stycznia 2020 r.

Metro w Warszawie pomaga Ukrainie

Pociągi warszawskiego metra regularnie przechodzą przeglądy oraz remonty, w miarę potrzeb są one modernizowane. Część z tych zakupionych przed laty pojazdów nie przewozi już mieszkańców Warszawy, ponieważ są wycofywane z eksploatacji i przekazywane do Kijowa.

Pod koniec kwietnia odbył się transport pierwszych sześciu wagonów serii 81. Łącznie do stolicy Ukrainy, która zmaga się z rosyjską inwazją, trafi dziesięć takich pociągów.

- Z prośbą o podobną pomoc zwróciło się także metro w Charkowie. Trwają uzgodnienia zakresu możliwej pomocy - przekazała Anna Bartoń.

Święto Woli 2023 - zobacz zdjęcia:

Dni Transportu Publicznego 2023 w Warszawie. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE