Co dalej z rozbudową metra w Warszawie? Trzaskowski ujawnił plany

2023-02-02 14:25

Rafał Trzaskowski pojawił się na specjalnej konferencji prasowej, w czasie której poruszył temat rozbudowy warszawskiego metra. Jak zaznaczył, prace wciąż postępują. Co więcej, miasto zaczyna już planować kolejne nitki.

- Zeroemisyjny, niskoemisyjny transport jest dla nas absolutnym priorytetem, dlatego jesteśmy tutaj, gdzie powstanie stacja Lazurowa. To bardzo ważne, dlatego że to są te ostatnie stacje na drugiej linii metra, ostatnie trzy, które razem zaczęliśmy budować równolegle - rozpoczął konferencję Rafał Trzaskowski.

Metro w Warszawie. Jak przebiega rozbudowa drugiej linii?

Prezydent Warszawy zaznaczył, że stacja ma zostać oddana do użytku w 2026 roku. Dodał również, że "ważne jest to, że te plany, mimo bardzo trudnej sytuacji, są kontynuowane".

- Jak państwo pamiętacie, pieniądze na metro były zagrożone. Myśmy przez cały czas lobbowali w Brukseli, żeby móc korzystać z unijnych funduszy. Wydaje się, że to się uda, choć oczywiście przed nami przez cały czas jest problem KPO i miejmy nadzieję, że te pieniądze będą odblokowane oraz że Unia Europejska będzie mogła nadal finansować tego typu inwestycje. Bo jak za każdym razem powtarzam, bez pieniędzy z Unii Europejskiej, czy bez pieniędzy rządowych bardzo trudno tak duże inwestycje kontynuować - powiedział.

Trzecia linia metra w Warszawie już wkrótce?

Trzaskowski zaznaczył także, iż bardzo cieszy go, że drugiej linia metra wraca do obłożenia z czasów sprzed pandemii. Ujawnił również, że miasto "zabiera się do planowania trzeciej linii".

- Mam nadzieję, że będziemy mogli ją wkrótce zacząć realizować. Również w planach mamy linie kolejne, gdyż zależy nam na tym, aby ten plan był jak najbardziej zrównoważony i żeby brał pod uwagę wszystkie strategiczne aspekty rozwoju miasta. Niedługo będziemy prezentowali ten plan urbanistycznego rozwoju, w którym kwestie komunikacyjne będą uwzględnione. Przy okazji zmieniamy tabor, też przy wsparciu Unii Europejskiej - to 37 pociągów Skoda, niektóre z nich już państwo mogli zauważyć w warszawskim metrze - poinformował.

„Żeby zbudowali trzecią linię metra”. Tego właśnie warszawiacy życzą sobie w nadchodzącym roku!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE