Mazowsze przeznaczy 67 mln na wsparcie turystyki. Kto dostanie dofinansowanie?

2020-07-06 14:54 STAN
Warszawa: Pałac na Wodzie
Autor: pixabay.com

Blisko 67 milionów złotych - taką kwotę Mazowsze przeznaczy na wsparcie branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą liczyć na bezzwrotne dotacje, które pomogą im pozbierać się po kryzysie spowodowanym pandemią. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Jakich? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Mazowsze wspiera turystykę

Blisko 67 mln zł Mazowsze przeznaczy na wsparcie turystyki. Pomoc będzie skierowana wyłącznie do:

  • mikroprzedsiębiorstw - zatrudniających maksymalnie 9 osób,
  • małych przedsiębiorstw - zatrudniających do 49 osób.

Na wsparcie mogą liczyć zarówno właściciele hoteli, jak i restauratorzy czy organizatorzy eventów kulturalnych.

-  Początkowo myśleliśmy tylko o turystyce, ale kultura jest też bardzo mocno związana z turystyką. Festiwale, teatry - to wszystko też gromadzi turystów. Dlatego dołączyliśmy też do tej puli działalność artystyczną, kulturalną i wszystkich tych, którzy takie wydarzenia obsługują - tłumaczy wicemarszałek woj. mazowieckiego, Wiesław Raboszuk.

Czytaj także: Restauratorzy chcą obniżenia podatku VAT. Będzie taki sam dla wszystkich usług?'

Warunki otrzymania dotacji

Szczegóły otrzymania dotacji nie są jeszcze znane. Wiadomo, że wnioski będzie można składać online, a kwota, którą uzyska przedsiębiorca zostanie wyliczona na podstawie specjalnego algorytmu. Program jest skierowany do mikro i małych przedsiębiorstw, ale to nie jedyny warunek, który trzeba spełnić, by otrzymać bezzwrotną dotację.

- Przedsiębiorca może otrzymać dotację pod warunkiem, że utrzyma miejsca pracy. Będziemy to sprawdzać. Najpierw otrzyma 60 proc. wartości dotacji, a resztę kwoty dopiero, gdy upewnimy się, że miejsca pracy zostaną zachowane - tłumaczy Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.

Kampania "Odpocznij na Mazowszu"

Przedsiębiorcom ma pomóc także kampania "Odpocznij na Mazowszu".

- To jest działanie komplementarne, niezwykle istotne. Chcemy zachęcić Polaków, by spędzili urlop, albo chociaż weekend na Mazowszu. Kampania ma promować Mazowsze jako region bogaty w walory naturalne - przyrodnicze, krajobrazowe, ale też perły dziedzictwa kulturowego i historycznego. Skupiamy się na trzech obszarach - smaki, podróże i design - mówi Paweł Cukrowski, dyrektor departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Poranki z Jogą w Lesznie