szkoła klasa uczeń

i

Autor: źródło Pixabay

Mazowsze: Ilu uczniów z Ukrainy podejdzie do egzaminu ósmoklasisty? Są konkretne dane!

2022-04-19 16:53

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała dokładne dane dotyczące egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o uczniów z Ukrainy, którzy zdecydowali się do niego przystąpić. Da im to możliwość, by ukończyć polską szkołę podstawową i kontynuować naukę w polskim systemie edukacji.

Według danych udostępnionych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 1284 uczniów z Ukrainy. Najwięcej osób zgłosiło się z Warszawy. - Było to 356 uczniów, przy czym porównywalna liczba uczniów dotyczy powiatów wokół Warszawy - mówi Ragna Ślęzakowska, kierowniczka Wydziału Egzaminów z Zakresu Kształcenia Ogólnego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. - Z powiatów takich jak m.in. legionowski mamy po kilkadziesiąt uczniów.

Tych ukraińskich uczniów mogłoby być jeszcze więcej, ale część z nich po przyjeździe do Polski nie poszła do klasy ósmej - tak jak w Szkole Podstawowej nr 103. - Większość dzieci w tym wieku można było przyjąć do klas siódmych - mówi dyrektorka placówki Danuta Kozakiewicz. - Po dyskusji z rodzicami tych dzieci uznaliśmy, że lepiej będzie, jeśli dziecko pójdzie do klasy siódmej, będzie się uczyło języka polskiego, a do egzaminu przystąpi dopiero później - wyjaśnia.

W SP 103 było czterech ukraińskich uczniów w klasie ósmej. Ostatecznie tylko jedna dziewczynka zdecydowała się podejść do egzaminu - pozostali zmienili szkołę. Powodem miał być problem z egzaminem ósmoklasisty, który jest dla nich zbyt trudny, zwłaszcza ten z języka polskiego. Same egzaminy mają być jednak dostosowane do możliwości ukraińskich uczniów - takie wytyczne dał resort edukacji. - Egzamin z matematyki może być rozwiązywany w całości w języku ukraińskim, to znaczy: i zadania są w języku ukraińskim, i dzieci mogą na nie odpowiadać w języku ukraińskim - tłumaczy Ślęzakowska. - W przypadku języka obcego nowożytnego dzieci muszą zmierzyć się z arkuszem, gdzie polecenia będą w języku ukraińskim, a rozwiązania w wybranym języku.

W przypadku tych dwóch egzaminów nie zostanie przedłużony czas rozwiązywania arkusza. W przypadku języka polskiego czas może zostać wydłużony do 210 minut, podczas gdy egzamin dla polskich uczniów, bez żadnych dostosowań, ma 120 minut. - Polecenia będą w języku ukraińskim, a teksty lektur, fragmenty i konieczność napisania rozprawki - to wszystko musi dziecko, w ramach swoich możliwości, zrobić w języku polskim - wyjaśnia Ślęzakowska. - Na wszystkich egzaminach mogą skorzystać ze słowników polsko-ukraińskich i mogą skorzystać przed egzaminem z pomocy tłumacza.

- To bez sensu - uważa Kozakiewicz. - Mają dawać odpowiedzi w języku polskim i wypowiadać się w sprawie literatury polskiej, której nie znają, której nie czytali, bo nie mieli jej w szkole. Mieli swoją literaturę.

Zdaniem Kozakiewicz na takim rozwiązaniu ucierpią uczniowie, którzy chcieliby dobrze napisać egzamin i udać się do lepszych szkół. Tymczasem w OKE słyszymy, że na egzamin nie powinno się patrzeć w kategorii "zdany" lub "niezdany", gdyż nie chodzi o to, by sprawdzić, jak dobrze ukraińscy uczniowie znają np. język polski, tylko o to, by w ogóle umożliwić im znalezienie szkoły średniej. - Jeśli dziecko, które zostało przyjęte do polskiej szkoły, skończy ósmą klasę, otrzyma świadectwo i zaświadczenie o przystąpieniu do egzaminu ósmoklasisty, to ma szansę na dalszą edukację w Polsce - mówi Ślęzakowska. - Może wejść w polski system edukacyjny bez żadnych problemów, może dostać się do jakiejś szkoły ponadpodstawowej i kontynuować naukę w Polsce. Dlatego to jest takie ważne. Chodzi o przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, a nie o to, żeby go zdać - dodaje.

Kiedy egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Co jest większe? Zaskakująco trudny test, choć tylko dwie możliwości. Komplet punktów jest prawie nieosiągalny

Pytanie 1 z 12
Co jest większe: kartka w rozmiarze A4 czy kartka w rozmiarze A3?
Express Biedrzyckiej 19.04 (płk Maciej Matysiak, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Piotr Zgorzelski) Sedno Sprawy: Szymon Szynkowski vel Sęk