Mazowieckie - 84 proc. nauczycieli to kobiety

2021-10-14 8:29
Nauczycielka
Autor: pixabay.com Nauczycielka

84 proc. wszystkich nauczycieli na terenie woj. mazowieckiego stanowiły w 2020 roku kobiety – poinformował z okazji przypadającego w czwartek Dnia Nauczyciela Urząd Statystyczny w Warszawie. Więcej informacji w artykule.

Urząd Statystyczny przedstawił swoje wyliczenia

W 2020 r. w mazowieckiej edukacji zatrudnionych było 186 tys. osób, z czego prawie połowa (47 proc.) pracowała w Warszawie. "W kadrze nauczycielskiej szkół z województwa mazowieckiego dominowały kobiety (84 proc.), na wyższych uczelniach liczebna przewaga była po stronie mężczyzn (56 proc.)" – zauważył rzecznik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Marc.in Kałuski.

W przedszkolach, szkołach podstawowych, średnich oraz policealnych w całym woj. mazowieckim pracowało w 2020 r. 79,5 tys. nauczycieli. Na uczelniach wyższych było ich 16,9 tys. 41,5 tys. nauczycieli było pracownikami szkół podstawowych, a blisko 19 tys. osób – placówek wychowania przedszkolnego. 9,7 tys. osób to nauczyciele liceów ogólnokształcących na Mazowszu, 6,7 tys. – techników, ponad 2 tys. – szkół branżowych I i II stopnia i 463 – szkół policealnych.

Awantura w Sejmie! Bartłomiej Sienkiewicz nie wytrzymał

W samej Warszawie, w szkołach podstawowych i średnich, placówkach wychowania przedszkolnego i szkołach policealnych pracowało w 2020 r. 28,6 tys. nauczycieli; na uczelniach wyższych było ich 15,6 tys. Najwięcej nauczycieli - ponad 13 tys. - było zatrudnionych w warszawskich szkołach podstawowych. Z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w edukacji w 2020 r. wynosiło na Mazowszu ponad 5,5 tys. zł, w Warszawie pensja pracowników oświaty była nieco wyższa – wynosiła blisko 6 tys. zł.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE