Pociąg WKD

i

Autor: ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS

Z Warszawy

Maszyniści nie osiągnęli porozumienia z WKD. Na horyzoncie strajk generalny

2023-11-28 18:35

Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski przekazał, że rozmowy z zarządem WKD zostały wstrzymane. Maszyniści od października apelują do zarządu o podwyżki. W przypadku odmowy zapowiadają strajk generalny.

Brak porozumienia maszynistów z zarządem WKD

We wtorek, 28 listopada odbyło się kolejne spotkanie mediacyjne pomiędzy związkowcami a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Jak jednak przekazał Sławomir Centkowski, ponownie nie osiągnięto porozumienia. Na spotkaniu zarząd miał wyjść z propozycją jednorazowego dodatku do wynagrodzenia.

Kolejna szansa na porozumienie przypadnie na 5 grudnia. Jeśli rozmowy nie przyniosą skutku, maszyniści zapowiadają strajk generalny, który polega na całkowitej rezygnacji z pracy, albo w sposób ciągły - bardziej restrykcyjny - albo np. w godzinach 6-8 i 15-17.

Związkowcy przeprowadzili już 15 listopada strajk ostrzegawczy. Pociągi WKD nie kursowały wtedy między godziną 6 a 8 rano.

Pracownicy WKD domagają się wyższych pensji. O co dokładnie chodzi?

Strona związkowa już 2 października złożyła pismo do przewoźnika z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł od 1 lipca. - Było to podyktowane tym, że taki wzrost wynagrodzeń miał miejsce w Kolejach Mazowieckich, a to jest tam sam właściciel - wyjaśnił Centkowski.

Poinformował także, że 4 października zarząd spółki zwołał spotkanie ze związkami i oświadczył, że porozumiał się z urzędem marszałkowskim i wypłaci wzrost wynagrodzeń o 500 zł, choć 27 września przekazał pismo, w którym poinformował, że na razie wzrost wynagrodzeń jest niemożliwy, bo właściciel się nie zgodził.

- Przypomniałem zarządowi, że w tej chwili związki zawodowe oczekują wzrostu wynagrodzenia o 1000 zł od 1 lipca i o 800 zł od 1 stycznia. Ale te 800 zł, jak zapisano w protokole, będzie przedmiotem kolejnych spotkań, pierwsze musi się odbyć do 15 stycznia - podawał.

- Przez cały okres rokowań i mediacji, pracodawca nie złożył żadnej propozycji wzrostu wynagrodzeń w tym roku - podkreślał Centkowski.

W wyniku mediacji z 14 listopada na propozycje podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 500 zł od dnia 1 kwietnia 2024 roku przystała jedynie NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, odstępując od sporu. Natomiast Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce nie zgodził się na propozycje przedłożone przez spółkę, podtrzymał swoje żądania wprowadzenia drugiej podwyżki w bieżącym, 2023 roku i przeprowadził 15 listopada strajk ostrzegawczy.

Zobacz poniżej zdjęcia z remontu Dworca Zachodniego w Warszawie:

Zwęzili Marszałkowską i zabrali miejsca parkingowe by zbudować drogę dla rowerów