bankomat

i

Autor: Pixabay

bankowość

Potężny bank zwalnia tysiące pracowników. Powód jest oczywisty

Wielu pracowników ma zostać zwolnionych ze szwajcarskiego banku UBS, który przejął swojego dotychczasowego konkurenta, Credit Suisse. W Polsce Credit Suisse zatrudnia ponad sześć tysięcy osób, głównie we Wrocławiu. Pracownicy twierdzą, że w oddziale panuje atmosfera strachu i niepewności. Zarówno Credit Suisse i UBS nie udzielają konkretnych informacji na temat redukcji etatów.

Zwolnienia w poteżnym banku, który działa także w Polsce

Po połączeniu szwajcarskich banków Credit Suisse i UBS zatrudnienie zostanie zredukowane o około 36 tys. osób - informował Bloomberg, powołując się na ustalenia "SonntagsZeitung".

Pod koniec 2022 roku oba banki zatrudniały łącznie na całym świecie ok. 125 tys. osób.

Czytaj również: Rekordziści PPK. W jednym województwie pracownicy odłożyli kosmiczną kwotę

Według Bloomberga, firmy takie jak Deutsche Bank, Citigroup i JPMorgan już przygotowują się do rekrutacji i zatrudnienia niektórych bankierów inwestycyjnych i zarządzających majątkiem.

Pracownicy banku martwią się o swoją przyszłość

W Polsce przejmowany Credit Suisse zatrudnia ponad 6 tys. osób, głównie we Wrocławiu - podaje money.pl. Nie wiadomo jednak, ilu polskich pracowników straci pracę, ponieważ zarówno Credit Suisse i UBS nie udzielają konkretnych informacji.

Według "Business Insider", sami pracownicy banku nie wiedzą, co ich czeka w najbliższej przyszłości. - Mieliśmy kilka spotkań na różnym szczeblu, ale żadnych twardych deklaracji nie było. Wszędzie tylko padało "na ten moment nic więcej nie wiemy" - mówi jeden z informatorów portalu.

Inne osoby, z którymi skontaktowali się dziennikarze BI, twierdzą, że o fuzji pracownicy dowiedzieli się z mediów, a nie od przełożonych. Niemal wszyscy przyznają, że w polskim oddziale Credit Suisse panuje napięta atmosfera, a większość pracowników rozgląda się za nową posadą.

Co ciekawe, Stowarzyszenie Pracowników Szwajcarskich Banków (SBPV) w liście otwartym do parlamentu tego kraju zaapelowało i podkreślało w kwietniu, że Credit Suisse i UBS muszą zamrozić wszelkie planowane zwolnienia w ramach ich nadzwyczajnej fuzji.

Kryzys w sektorze finansowym

19 marca 2023 Europejski Bank Centralny (EBC), a także banki centralne Stanów Zjednoczonych (Fed), Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanady i Szwajcarii poinformowały o wdrożeniu programu, który ma w założeniu zapobiec panice na rynkach finansowych. Zgodnie z nim codziennie, a nie co tydzień, jak było wcześniej, banki będą mogły pozyskać na aukcjach amerykańskie dolary.

Wspólny komunikat banków centralnych pojawił się po tym, jak upubliczniono informację, iż UBS przejmie swojego zagrożonego upadłością konkurenta, Credit Suisse. Na rynku zapanowała bowiem obawa, że niepowodzenie w ratowaniu borykającego się z problemami drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii może spowodować chaos na rynkach finansowych.

Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank.

Czytaj również: Lidl otwiera nowe centrum dystrybucji pod Warszawą. Szukają już ok. 200 pracowników

Listen on Spreaker.
P.MULLER: JEŻELI BANKI NIE PODNIOSĄ OPROCENTOWANIA DEPOZYTÓW, OPODATKUJEMY ICH ZYSK.