Maska pośmiertna prezydenta Narutowicza

i

Autor: https://www.facebook.com/profile.php?id=664261697 Maska pośmiertna prezydenta Narutowicza

Maska pośmiertna Narutowicza pierwszy raz prezentowana publicznie! To jeden z eksponatów wyjątkowej wystawy

2022-10-04 11:30

Odlew został znaleziony wraz ze 130. gipsowymi modelami, rzeźbami i plakietami w ubiegłym roku. Dzieła pochodzą ze słynnej pracowni Braci Łopieńskich. Teraz maskę pośmiertną Narutowicza i inne eksponaty zobaczyć można na wystawie poświęconej firmie.

Maska pośmiertna zastrzelonego w 1922 roku prezydenta Gabriela Narutowicza to jeden z najcenniejszych przedmiotów wśród odlewów odkrytych w ubiegłym roku. Zbiór liczący 130 modele, formy i rzeźby z gipsu został znaleziony w jednym z magazynów niedaleko Dworca Wschodniego. Wszystkie te przedmioty pochodzą z pracowni Braci Łopieńskich. To właśnie w odlewni przy ul. Hożej 55 przed wojną przygotowano większość projektów warszawskich pomników. Odlewy są więc nie tylko bezcennym zbiorem dzieł sztuki, ale też ważnymi dla historyków stolicy artefaktami. Teraz możemy zobaczyć je na własne oczy podczas niedawno otwartej wystawy 160 lat firmy "Bracia Łopieńscy".

Maska pośmiertna Narutowicza pierwszy raz prezentowana publicznie

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki udostępnił zdjęcia maski pośmiertnej prezydenta na swoim Facebooku. Konserwator zaznacza, że trwająca wystawa jest dla mieszkańców i mieszkanek pierwszą okazją do podziwiania tego wyjątkowego odlewu.

Gdzie trwa wystawa 160 lat firmy "Bracia Łopieńscy"?

W tym roku wypada 160. rocznica założenia firmy "Bracia Łopieńscy". Z tej okazji w pałacu Branickich (Nowy Świat 18/20) zorganizowano wystawę, na której pokazany jest niezwykły dorobek sławnej warszawskiej wytwórni oraz unikatowy zbiór gipsów.

Wystawa przygotowana przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków składa się z dwóch części – plenerowej na dziedzińcu, na której przedstawiono historię wytwórni oraz ekspozycji w oficynie pałacu Branickich, składającej się z wybranych odlewów brązowych oraz odnalezionych modeli gipsowych, prezentowanych szerokiej publiczności po raz pierwszy. Wystawa będzie czynna do 19 listopada 2022 r., w godzinach 10:00-16:00, z wyjątkiem niedziel.

Tak oszczędza się prąd w Warszawie. Latarnie świecą w ciągu dnia

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!