Marszałkowska

i

Autor: Jorge Láscar flickr.com Marszałkowska

Marszałkowska deptakiem? Tego chcą aktywści

2021-05-12 14:29

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze podczas wtorkowej konferencji zaproponowało zamknięcie fragmentu ulicy Marszałkowskiej. Odcinek w weekendy miałby stać się deptakiem. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu.

Podczas konferencji na placu Zbawiciela, która odbyła się we wtorek 11 maja, aktywiści z Miasto Jest Nasze przedstawili koncepcję zamknięcia fragmentu ulicy Marszałkowskiej od placu Unii Lubelskiej do placu Konstytucji. Ulica miałaby stać się na tym odcinku deptakiem dla pieszych i rowerzystów. Utrzymano by tylko ruch tramwajowy. - Mamy pomysł jak pomóc i przedsiębiorcom i mieszkańcom i miastu w tym, żeby ten okres po pandemii był dla wszystkich wyjątkowy. Żeby przedsiębiorcy mieli gdzie odrobić straty a mieszkańcy gdzie spotykać – wyjaśniał Jan Mencwel, przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Protest pielęgniarek w stolicy

Deptak na Marszałkowskiej - "Mało uczęszczany odcinek"

Pomysł jest kontynuacją zeszłorocznego, zrealizowanego przez miasto, pomysłu powiększenia strefy gastronomicznej na placu Zbawiciela. Aktywiści chcieliby pójść dalej i zamknąć większy fragment ulicy Marszałkowskiej.

W kwietniu wysłaliśmy w tej sprawie list do prezydenta Trzaskowskiego i wiceprezydenta Olszewskiego. Czekamy na odpowiedź – zaznaczył Mencwel

Aktywiści chcieliby przekształcić odcinek od placu Unii Lubelskiej do placu Konstytucji w strefę pieszo-rowerową. - Każda przestrzeń publiczna, w której ludzie zachowują dystans, jest potrzebna. A jednocześnie z powodu budowy placu Pięciu Rogów, nie będzie deptaka na Nowym Świecie. Dlatego też proponujemy alternatywę - powiedział Maciej Folta, aktywista MJN. Jak zaznaczył, - jest to mało uczęszczany odcinek Marszałkowskiej, są alternatywy w postaci ulicy Waryńskiego i alei Szucha, a jednocześnie jest tu ponad 40 restauracji -. Ulica miałaby być zamknięta tylko dla ruchu pieszego w weekendy, od piątku wieczorem do poniedziałku rano. - Proponujemy, żeby restauracje i bary mogły wystawiać stoliki na jezdnię. Jest też miejsce na działalność kulturalną, wystawy, sceny. Część Marszałkowskiej można by przeznaczyć na handel - dodał Maciej Czapliński z MJN.

Przedsiębiorcom pomysł się podoba

Na konferencji był też obecny jeden z przedsiębiorców. - Bardzo chętnie byśmy skorzystali z takiej przestrzeni, z przeznaczeniem na gastronomię, ale też i na bazar miejski. Uważam, że jest to świetnia inicjatywa, z która będziemy współpracować – mówił Tomasz Gałkowski, współwłaściciel restauracji przy Oleandrów.

Przedstawiciele Miasto jest Nasze argumentowali, że zamkniecie Marszałkowskiej nie wpłynie na natężenie ruchu. - Przeprowadziliśmy swoje badania. W dni powszednie ruch na tym odcinku jest mniejszy niż na Waryńskiego i na Szucha. A w weekendy jest minimalny – opowiadał Czapliński.

Pomysł nie przypadł wszystkim do gustu

Nie wszystkim jednak pomysł zamknięcia Marszałkowskiej się spodobał. Daniel Echaust wyraził inne zdanie na temat planu MJN. W jednej z wypowiedzi stwierdził:

Ludzie, którzy mają niecałe 3 procent poparcia, nie mogą narzucać swojego myślenia wszystkim mieszkańcom. Osoby, które mówią o chałupniczych metodach mierzenia ruchu na placu Zbawiciela, nie mogą tego stawiać jako wzór. Nie jesteśmy przeciwni, ale powinniśmy rozmawiać wszyscy, stowarzyszenia i mieszkańcy. Zabiją to miasto takimi pomysłami. Ono się po prostu zadusi.