Mandat za rozmowę przez telefon. Drony sprawdzą, co robisz, stojąc w korku!

2022-11-28 10:40
Zdjęcie z interwencji Policji
Autor: internet / fot. Policja

Możliwe, że już wkrótce policyjne drony będą kontrolowały nie tylko prędkość. Dzięki nowej funkcji drony sprawdzą także, czy w trakcie jazdy rozmawiamy przez telefon, piszemy SMS-y czy przeglądamy media społecznościowe. Sprawdźcie, jaki mandat można dostać za używanie telefonu w samochodzie.

Drony sprawdzą, czy korzystasz z telefonu podczas jazdy samochodem

Przepisy ruchu drogowego mówią bardzo jasno, że „Kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Chociaż ten przepis znany większości kierujących, to wiele osób ma duży problem z jego stosowaniem. Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku to wykroczenie, za które można dostać mandat i bardzo dużą liczbę punktów karnych. W obecnych czasach pisanie wiadomości, sprawdzanie poczty i korzystanie z social mediów jest praktycznie codziennością. Policjanci zwracają jednak uwagę na fakt, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy wpływa na obniżenie koncentracji i skupienia kierowców się na drodze, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Mandat za korzystanie z telefonu w samochodzie

Wysokość mandatu oraz punktów karnych, w przypadku tego wykroczenia, zmieniana była już kilkukrotnie. Początkowo było to 200 zł i 2 pkt., następnie 500 zł i 5 pkt. Obecnie korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy oznacza mandat w wysokości 500 zł i aż 12 punktów karnych.

Czy można korzystać z telefonu komórkowego stojąc w korku?

W ostatnich dniach policjanci piaseczyńskiej drogówki, przeprowadzili działania mające wyłapać kierowców, którzy łamią ten przepis przy użyciu dronów. Przy współpracy ze SRS – Służba Ratownictwa Specjalistycznego w akcji wykorzystany został dron z zoomem pozwalającym na dokładną obserwację zachowań kierujących, którzy jak się okazało, bardzo często korzystają z telefonów komórkowych, szczególnie, stojąc w korku. Warto pamiętać, że stojąc w korku lub oczekując na zmianę światła na sygnalizatorze nadal nasz pojazd znajduje się w ruchu i kierujący nie może zajmować swojej uwagi czymś innym, niż prowadzenie pojazdu. Wszyscy popełniający wykroczenia musieli liczyć się ze srogimi konsekwencjami. Funkcjonariusze nałożyli tego dnia 13 mandatów karnych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE