Lotnisko Chopina

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Lotnisko Chopina pochwaliło się nietypowym sukcesem. Teraz czekają na historyczny rekord

2023-07-12 14:47

Lotnisko Chopina odprawiło w pierwszym półroczu ponad 8,34 mln pasażerów. Rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont ocenia, że lipiec i sierpień będą rekordowe i zostanie przekroczony próg dwóch milionów odprawionych osób miesięcznie, po raz pierwszy w historii portu. Co ciekawe, poza sukcesami związanymi z liczbą pasażerów, lotnisko może się pochwalić również innym osiągnięciem w skali europejskiej.

Jak zaznaczył port, mimo tak "olbrzymiego ruchu pasażerskiego", zgodnie z najnowszymi danymi Eurocontrol, Lotnisko Chopina w Warszawie jest w czołówce europejskich portów notujących najmniej opóźnień.

Lotnisko Chopina wyjątkowo... punktualne

- Lotnisko Chopina w Warszawie w czerwcu tego roku odprawiło ponad 1,81 mln podróżnych, co stanowi aż 102 proc. odbudowy ruchu w stosunku do rekordowego dotychczas czerwca 2019 roku, w którym port obsłużył 1,78 mln pasażerów. Oznacza to, że stołeczny port po raz pierwszy przebił wynik sprzed pandemii - poinformowało lotnisko.

Dodano, że w pierwszym półroczu Lotnisko Chopina odprawiło ponad 8,34 mln pasażerów.

Port w komunikacie przypomniał, że Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) cyklicznie publikuje szczegółowy przegląd najnowszych trendów na europejskich lotniskach. - W ostatnich ośmiu raportach (dane od 15 marca do 2 lipca) opracowanych przez Eurocontrol, Lotnisko Chopina utrzymuje się w europejskiej czołówce portów pod względem punktualności zajmując od szóstego do drugiego miejsca. Średnia punktualność w analizowanym okresie na Lotnisku Chopina wyniosła 78,7 proc. (75,6 proc. przyloty i 81,73 proc. odloty) - poinformował port.

Zaznaczył, że najlepsze wyniki odnotował między 12 a 21 marca - średnia wyniosła wtedy 88 proc. W Europie lepsze statystyki osiągnęło wówczas tylko lotnisko w Helsinkach - Lotnisko Chopina uplasowało się na drugiej pozycji - podano.

Zdaniem rzeczniczki Polskich Portów Lotniczych Anny Dermont dane z czerwca wskazują, że lotnisko wraca na drogę wzrostów i notuje wyniki zbliżone, a nawet wyższe – jak w przypadku czerwca – do osiąganych w rekordowym 2019 r.

Lotnisko Chopina liczy na rekord

- Zakładamy, że także lipiec i sierpień będą rekordowe i przekroczymy próg dwóch milionów odprawionych osób miesięcznie, po raz pierwszy w historii portu - oceniła rzeczniczka.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W ubiegłym roku odprawiono tam ponad 14,4 mln podróżnych.

Protest przeciw CPK w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE