Licealistki uczą najmłodszych ekologii. Wbrew pozorom nie musi to być nudne

i

Autor: grajwzielone.edu.pl, zrzut ekranu Licealistki uczą najmłodszych ekologii. Wbrew pozorom nie musi to być nudne

Licealistki uczą najmłodszych ekologii. Wbrew pozorom, nie musi to być nudne!

2021-02-23 19:12

Choć same są dopiero w liceum, to przekazują wiedzę uczniom stołecznych podstawówek. Trzy licealistki z ogólniaka Czackiego uczą młodych warszawiaków o tym, jak ważna jest ekologia. W ramach projektu "Graj w Zielone" organizują warsztaty i gry, w których zachęcają dzieci do dbania o naszą planetę.

"Graj w Zielone" - projekt licealistek

O ekologii można mówić bez nudy i patosu - zapewniają licealistki z ogólniaka Czackiego. Dlatego stworzyły projekt "Graj w Zielone". W ramach niego przekazują uczniom stołecznych podstawówek wiedzę o klimacie i pozytywnych działaniach dla planety.

- Miałam marzenie, żeby w liceum zrobić coś niesamowitego, co zapamiętam na długo. Wychodząc raz ze szkoły podzieliłam się tym pomysłem z Olgą. Już 2 dni później rozmawiałyśmy o projekcie i musiałyśmy wybrać tematykę. Ekologia jest nam bardzo bliska. Na co dzień staramy się być bardzo ekologiczne. Uznałyśmy, że skoro mamy wiedzę na ten temat, to warto o tym mówić innym - mówi Weronika Chmielewska.

Ekologia nadal aktualna

O ekologii powiedziano już wszystko? Współautorka projektu Alicja Pyl przekonuje, że ten temat jest nadal aktualny.

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016

- Temat ekologii jest bardzo często poruszany w dzisiejszym świecie przez młodych ludzi. Ale nasz projekt skupia się na tym, by dotrzeć do dzieci ze szkół podstawowych. Aby wprowadzać małe kroki, takie nawyki ekologiczne warto zacząć, jak najwcześniej. A niestety w polskich szkołach program nie pozwala za bardzo realizować tej metody małych kroków - tłumaczy Alicja Pyl.

"Graj w Zielone" - na czym polega?

W ramach zabawy dzieci przez cały luty poszerzają swoją wiedzę. Uczestnicy dostają 8 zadań związanych z ekologią. Najpierw zapoznają się z materiałami, a potem przystępują do zadania. Po jego wykonaniu odsyłają je przez specjalny formularz, który jest oceniany przez inicjatorki projektu. Najlepsi mogą otrzymać nagrody.

Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?

- Stawiamy głównie na kreatywne zadania na działanie. Jeśli mamy, np. misję, żeby dzieciaki jadły mniej mięsa, to muszą wykonać wegańskie burgery. Mamy też inne zadania - np. farbowanie bawełnianych toreb, szykowanie specjalnych woreczków na jedzenie, w które można zapakować owoce i warzywa. Chodzi o to, żeby to były praktyczne rzeczy, które można też wykorzystać później - opowiada Olga Majewska.

Informacje o projekcie i zadania można znaleźć na stronie grajwzielone.edu.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!