PGE Narodowy

i

Autor: ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS PGE Narodowy

Z Warszawy

Letnie igrzyska olimpijskie w Warszawie? Chce tego minister sportu

2023-09-25 10:44

Polska jest w stanie zorganizować igrzyska olimpijskie - przekonuje minister sportu Kamil Bortniczuk. Jego zdaniem igrzyska powinny odbyć się w Warszawie, w setną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, czyli w 2044 roku.

- W kontekście letnich IO powinniśmy mówić o Warszawie. W 2036 r. będzie mijało 100 lat od igrzysk w Berlinie. A gdyby nie udało nam się zdobyć tej nominacji, to kolejny europejski termin przypada w 2044 r., czyli 100 lat po wybuchu powstania warszawskiego – wskazał na łamach tygodnika "Sieci” minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Pytany, czy stać nas finansowo na takie przedsięwzięcie minister ocenił, że "jest pewien, że mamy już takie możliwości, a za 13 lat będą one jeszcze większe".

Igrzyska olimpijskie w Polsce?

"Przez lata konsekwentnie budowaliśmy wizerunek państwa, które jest w stanie podołać takiemu wysiłkowi organizacyjnemu. (…) W światowym środowisku sportowym naprawdę jesteśmy sprawnym i sprawdzonym partnerem" – wskazał.

Podał, że ostateczna decyzja o tym, komu przypadnie honor państwa gospodarza w 2036 r., zapadnie za trzy lata, ale kompletna aplikacja ze wskazaniem miasta kandydata i konkretnych obiektów sportowych musi być gotowa do 2025 r.

"Niezależnie od tego, ja już dzisiaj jestem pewny, że Polska jest w stanie zorganizować igrzyska olimpijskie" – zaznaczył szef resortu sportu.

Maraton Warszawski, zobacz zdjęcia 

Eska Daje Szkołę - Igrzyska Starożytne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE