Legia Warszawa wspomina ofiary Powstania

i

Autor: https://twitter.com/LegiaWarszawa

Legia Warszawa pamięta o Powstaniu. Zobaczcie wyjątkowy spot klubu

2022-08-01 13:02

W Powstaniu Warszawskim brały udział przede wszystkim osoby młode. W specjalnym spocie przygotowanym na obchody 78. rocznicy zbrojnego zrywu przypomina o tym Legia Warszawa. Klub przybliża sylwetki trzech postaci: Jana, Barbary i Jędrusia.

Mija 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Na 1 sierpnia w całym mieście zaplanowano wiele oficjalnych uroczystości ku czci walczących, tych, którzy stracili życie w czasie trwania zrywu, weteranów i weteranek oraz ofiar cywilnych. O wydarzeniach z 1944 pamięta też Legia Warszawa. Stołeczny klub od lat zaangażowany jest w kultywowanie wspomnień dotyczących powstania oraz w udzielanie wsparcia żyjącym jeszcze uczestniczkom i uczestnikom walk (o zbiórce Legii na rzecz weteranów i weteranek przeczytacie tutaj). W tym roku Legia Warszawa przypomina o tym, że do walki z niemieckim okupantem stanęły w większości osoby bardzo młode. W spocie opublikowanym na stronie i w mediach społecznościowych klubu poznajemy sylwetki Jana, Barbary i Jędrusia - zginęli mając odpowiednio 19, 15 i 10 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE

Aktor Michał Czernecki o powstańcach

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Powstańcza młodzież w spocie Legii Warszawa

Legia Warszawa, tak jak w poprzednich latach, przypomina o Powstaniu Warszawskim. W tym roku klub skupił się na oddaniu hołdu dzieciom, które: "stały się dorosłe, chociaż nigdy nie zdążyły dorosnąć". W specjalnym spocie przedstawiono sylwetki Jana Romockiego, Barbary Dominiak oraz Jędrusia Szwajkerta. Jan zginął mając 19 lat. Działając w konspiracji uczestniczył jednocześnie w tajnych kompletach. Był też dobrze zapowiadającym się poetą. Jego najsłynniejszy wiersz, "Modlitwa", do dziś omawiany jest w szkołach. Basia była zaś uczennicą gimnazjum imienia Jana Kochanowskiego. Osiągała znakomite wyniki w nauce i marzyła o grze w teatrze. Podczas powstania służyła jako łączniczka i sanitariuszka. Zmarła wskutek ran i poparzeń mając zaledwie 15 lat. Ostatni z bohaterów spotu, Jędruś Szwajkert, między innymi kolportował powstańczą prasę, dział jako łącznik i sanitariusz. Zmarł na rękach ojca i matki po tym, gdy został raniony odłamkiem pocisku wystrzelonego z niemieckiego czołgu. Miał 10 lat. Historie tych postaci poznacie w poniższym materiale wideo i na stronie Legii Warszawa.