Biedronka azjatycka w Białymstoku

i

Autor: jch Biedronka azjatycka w Białymstoku

Wydarzenia

Lasy Państwowe ostrzegają. Przed nami inwazja biedronki azjatyckiej

2023-06-09 19:17

Ten niewielki owad z każdym rokiem coraz gęściej atakuje polskie łąki i lasy. Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, szkodzący naszej rodzimej biedronce. Już na jesieni może pojawić się również w naszych domach.

Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym, który w bardzo krótkim czasie osiągnął ogromną populację, tym samym zagrażając reszcie rodziny chrząszczowatych. Oprócz tego owady te działają ludziom na nerwy, gryzą i są niebezpieczne dla alergików.

Czytaj również: Cena truskawek w 2023 r. poważnie martwi rolników. Mają się czego obawiać?

Biedronka azjatycka może wejść nam do domów

Aktualnie gatunek ten zamieszkuje prawie wszystkie kontynenty - Azję, Amerykę Południową, Europę czy Afrykę. W naszym kraju po raz pierwszy biedronki azjatyckie pojawiły się prawie 15 lat temu. Owad ten żywi się w sezonie głównie mszycą, ale kiedy jej zabraknie, potrafi wgryzać się w świeże owoce lub nasze rodzime biedronki.

Lasy Państwowe postanowiły zawczasu przestrzec nas przed tymi małymi stworzeniami. Zapowiadają, że na jesieni przyjdzie prawdziwa plaga tych owadów, których część może próbować dostać się do naszych domów.

– Kariera biedronki azjatyckiej to dobry przykład ogromnych problemów, jakie sprawiają inwazyjne gatunki obce. W zaledwie kilkanaście lat opanowała właściwie całą Polskę, utrzymując ogromną liczebność populacji, czego od kilku lat doświadczamy na własnej skórze każdej jesieni – informują Lasy Państwowe na swoich mediach społecznościowych.

– Ekspansywna biedronka wypiera z nisz ekologicznych nasze rodzime dwu czy siedmiokropki, a ugryzienia samych biedronek azjatyckich nierzadko wywołują również reakcje alergiczne u ludzi. Inwazyjne gatunki obce dodatkowo często są wektorem groźnych dla rodzimej fauny i flory patogenów... Walka z nimi to jedno z większych wyzwań ochrony przyrody – dodają.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Informacje Lasów Państwowych mogą wywoływać lęk przed inwazyjnymi owadami. Biedronki polska i azjatycka wydają się podobne kropla w kroplę, jednak są między nimi pewne różnice. Do czynienia z biedronką azjatycką będziemy mieli wtedy, gdy:

  • będzie koloru pomarańczowego, czarnego, żółtego lub z odcieniami czerwieni,
  • może nie mieć wcale albo mieć nawet do 23 kropek,
  • ma bardziej wypukłe oraz owalne ciało,
  • tuż za głową ma czarny rysunek w kształcie litery "M".
Biedronki azjatyckie znowu atakują