Kwalifikacja wojskowa 2020. Kogo dotyczy? Czy można nie przyjść na komisję?

i

Autor: tprzem/cc0/pixabay Wezwania na kwalifikację wojskową dostaną osoby urodzone w 2001 roku

Kwalifikacja wojskowa w Warszawie. Jak wygląda? Kiedy rusza? Kto musi się stawić?

2020-02-25 18:34

Służba wojskowa nie jest obowiązkowa, ale stawienie się przed komisją jest konieczne. W stolicy już za kilka tygodni rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Rozesłane zostały już pierwsze wezwania. Każdy, kto je otrzyma musi stawić się przed komisją. Kto powinien spodziewać się listu poleconego?

W Warszawie kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się już 10 lutego. Potrwa do 28 kwietnia. W tym czasie przed specjalną komisją muszą stawić się wszyscy, którzy otrzymali wezwania. Nie ma się jednak czego obawiać. Komisja nie jest jednoznaczna z poborem do wojska. Od 2009 roku zdjęto obowiązek służby wojskowej. Teraz żołnierzami zostają wyłącznie ochotnicy. Ci, którzy dostaną podczas komisji kategorię A, czyli zdolnego do pracy, po 14 dniach zostaną przeniesieni do rezerw.

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

O kwalifikacji wojskowej krąży wiele legend. Większość z czasów, gdy służba w wojsku była obowiązkowa. Mężczyźni, którzy chcieli uniknąć wojska, robili wszystko, aby nie zostać uznanym za zdolnego do pracy, np. udawali osoby niepełnosprawne umysłowo. Takich sytuacji jest teraz bardzo niewiele. Podczas kwalifikacji kandydatów czekają proste badania, np. mierzenie ciśnienia czy badanie wzroku. Celem jest zbadanie stanu zdrowia, ale także sytuacji szkolnej. Podczas kwalifikacji otrzymuje się książeczkę wojskową. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości, zdjęcie do książeczki wojskowej, a także ewentualną dokumentację medyczną, jeśli na coś chorujemy.

Kto musi się stawić przed komisją?

Przed komisje lekarskie zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w roku 2001 (rocznik podstawowy). Ponadto wezwania otrzymają mężczyźni z rocznika 1999 – 2000 uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, a także urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kolejna grupę stanowią kobiety, które posiadają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP (farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia, medycyna) wskazane przez wojskowych komendantów uzupełnień. Do kwalifikacji mogą się zgłosić również ochotniczki i ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, jeżeli nie posiadają orzeczonej
kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ci, którzy zignorują wezwanie, mogą zapłacić grzywnę i zostać doprowadzeni przed komisję przez policję. Niestawienie się jest też zagrożone ograniczeniem wolności.


 

Sonda
Czy służba wojskowa powinna być obowiązkowa?