Które leki dla kobiet w ciąży są darmowe? Powstała aplikacja z listą leków refundowanych

2020-09-02 17:39
Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Gdzie znaleźć listę?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Gdzie znaleźć listę? Pojawiła się aplikacja, w której znajdą się wszystkie nazwy darmowych leków

Nowa lista leków refundowanych dla kobiet w ciąży w jednym miejscu. Powstała aplikacja, w której znajdują się wszystkie darmowe środki, a także ich składy czy zalecenia dotyczące dawkowania. Aplikacja “Leki Ciąża Plus" powstała z myślą o przyszłych mamach, lekarzach i farmaceutach. Jak korzystać z aplikacji? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

"Leki Ciąża Plus"

Wystartowała darmowa aplikacja "Leki Ciąża Plus", która jest dostępna na smartfony z systemami iOS i Android. -Aplikacja powstała z myślą o kobietach spodziewających się dziecka, ale może z niej korzystać także personel medyczny oraz farmaceuci - mówi Magdalena Waśniowska, Mobile Team Manager w LekSeek Polska i dodaje, że ma ona dostarczać wiarygodnych informacji na temat leków, które czasami muszą zażywać przyszłe mamy.

Czytaj także: Trzaskowski pomoże warszawiankom zajść w ciążę. Rusza druga edycja programu in vitro

Jakie informacje znajdziemy w aplikacji?

Aplikacja zawiera rzetelne informacje na temat leków, takie jak:

 • skład,
 • wskazania,
 • dawkowanie,
 • przeciwwskazania,
 • interakcje,
 • działania niepożądane.

- Użytkownik na podstawie nazwy handlowej lub kodu ICD-10 może wyszukać dany preparat - mówi Magdalena Waśniowska.

Ten dzieciak podbił świat! Unikalne zdjęcia Roberta Lewandowskiego | Futbologia

Jakie produkty znajdują się w aplikacji "Leki Ciąża Plus"?

Aplikacja "Leki Ciąża Plus" zawiera wszystkie produkty lecznicze, suplementy diety i dermokosmetyki dopuszczone do obrotu w Polsce, w tym te bezpłatne dla kobiet w ciąży (leki oznaczone symbolem "C"), które są finansowane w ramach programu Ministra Zdrowia "Ciąża Plus". Na liście znalazło się 114 produktów, wśród nich są wszystkie refundowane:

 • insuliny,
 • hormony tarczycy,
 • heparyny drobnocząsteczkowe
 • oraz progesteron. 

Czytaj także: Kiedy nauczyciel może odesłać dziecko do domu? Czy rodzice mogą się nie zgodzić?

Kto może korzystać z darmowych leków?

Dostęp do darmowej farmakoterapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Jak skorzystać z darmowych leków?

Receptę na darmowe leki może wystawić ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę, na lek z katalogu dedykowanego ciężarnym, wystawi inny lekarz. Dokument będzie aktualny przez cały okres ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w zaświadczeniu. - Leki w całości refundowane kobietom w ciąży są wyróżnione w aplikacji opisem “Ciąża Plus” - wyjaśnia Magdalena Waśniowska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE