Rafał Trzaskowski

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SE

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024. Kto będzie kandydował na prezydenta Warszawy w 2024? Nazwiska zaskakują [SONDA]

2024-02-20 11:00

Wiosną 2024 roku odbędą się kolejne wybory samorządowe, a to oznacza, że warszawiacy wybiorą prezydenta stolicy. Do głosowania coraz bliżej, a kampania wyborcza powoli startuje. Kto będzie ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy? Mówi się już o kilku kandydatach. Kto według ciebie powinien zostać prezydentem Warszawy? Oddaj głos w sondzie.

Wybory prezydenta Warszawy, które są zaplanowane na 7 i 21 kwietnia 2024 roku z pewnością będą emocjonujące. Do tego czasu zostało jeszcze kilka miesięcy, ale kampania wyborcza zaczyna już ruszać, a wraz z nią giełda nazwisk potencjalnych kandydatów na włodarza stolicy.

Rafał Trzaskowski chce ponownie kandydować na prezydenta Warszawy

Kandydatem na prezydenta Warszawy w nadchodzących wyborach będzie oczywiście obecnie rządzący Rafał Trzaskowski, który stolicą zarządza od 2018 roku. W poprzednich wyborach zagłosowało na niego aż 56,67 proc. warszawiaków, z kolei na jego kontrkandydata z PiS Patryka Jakiego 28,53 proc. Tym samym przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej zwyciężył w pierwszej turze. Wszystko wskazuje na to, że Trzaskowski będzie chciał powtórzyć ten sukces, gdyż w kilku wywiadach zadeklarował już swoją gotowość do startu w wyborach na prezydenta Warszawy w 2024 roku. Nie wyklucza on jednak także ubiegania się o stanowisko prezydenta Polski w 2025 roku, także w tym kontekście często można usłyszeć jego nazwisko.

Tobiasz Bocheński kandydatem PiS na prezydenta Warszawy w 2024 roku

Największym rywalem Rafała Trzaskowski w walce o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Warszawy będzie prawdopodobnie kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z pogłoskami kandydatem tej partii na prezydenta został Tobiasz Bocheński. To były wojewoda mazowiecki oraz łódzki, a z jego sylwetką można zapoznać się tutaj.

Magdalena Biejat kandydatką na prezydentkę Warszawy w 2024 roku

Niedawno w Warszawie utworzyła się nowa koalicja pod nazwą "Marzenie o Warszawie". W jej skład wchodzi Miasto Jest Nasze oraz partia Razem. Zgodnie z pogłoskami krążącymi po Warszawie kandydatką Lewicy na prezydentkę miasta została Magdalena Biejat. Na starcie kampanii wyborczej polityczka podkreśliła, że jej trzy główne priorytety to: inwestycje w budownictwo społeczne, dostęp do dobrej edukacji publicznej oraz bezpieczna i przyjazna przestrzeń publiczna.

„Mogę dzisiaj oficjalnie oraz z ogromną dumą, radością i wdzięcznością powiedzieć, że w tych wyborach będę ubiegała się o urząd prezydenta m.st. Warszawy" - poinformowała Biejat na konferencji prasowej na Placu Zamkowym w Warszawie.

Adriana Porowska kandydatką na prezydentkę Warszawy?

Wszystko wskazuje na to, że kandydatką na prezydentkę Warszawy z ramienia Trzeciej Drogi zostanie Adriana Porowska. To prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która prowadzi schronisko dla kilkudziesięciu bezdomnych osób, a także współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

"Mamy na pokładzie wiele wartościowych osób, które mogłyby nas reprezentować. Osobiście uważam jednak, że naszą kandydatką powinna być, powszechnie znana i szanowana, działaczka społeczna Adriana Porowska" - powiedział szef klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń dla PAP.  Zaznaczył, że oficjalna decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku dni.

Przemysław Wipler kandydatem na prezydenta Warszawy

Kandydatem koalicji Konfederacji z Bezpartyjnymi Samorządowcami został Przemysław Wipler. To poseł Konfederacji, który o stanowisko prezydenta Warszawy ubiegał się już w 2014 roku. Wówczas był kandydatem Komitetu Wyborczego Nowa Prawica — Janusza Korwin-Mikke i zdobył 4.21 proc. Czy tym razem pójdzie mu lepiej?

Sonda
Kto zostanie prezydentem Warszawy w 2024 roku?
Trzaskowski komentuje wyniki wyborów parlamentarnych. Zdradza jakie ma plany