Gdzie przekazać pamiątki, których nie chcemy?

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe

Księgozbiór powstańca w śmietniku. Miasto informuje, jak przekazać pamiątki, których nie chcemy

2020-02-22 12:02

Kilka dni temu na jednym ze stołecznych śmietników znalazł się księgozbiór niedawno zmarłego warszawskiego powstańca Eugeniusza Tyrańskiego. Były tam także archiwalne dokumenty i zdjęcia. Znaleziska udało się uratować i trafiły do muzeum. Żeby uniknąć podobnych sytuacji, miasto opublikowało instruktaż, w którym informuje w jaki sposób można przekazywać pamiątki, które tworzą historię stolicy.

Księgozbiór niedawno zmarłego powstańca Eugeniusza Tyrajskiego wylądował na śmietniku. Pamiątki znaleziono w kontenerze przy Belwederskiej. Prawdopodobnie pozbyła się ich rodzina zmarłego. Miasto wydało komunikat, w którym informuje jak uniknąć podobnych sytuacji. Cenne pamiątki, których nie chcemy powinny trafić do muzeum. - Mamy takie procedury, które będziemy jeszcze wzmacniać i rozszerzać. Musimy położyć bardzo duży nacisk na informowanie, co i jak robić, tak aby podobne sytuacje nigdy się nie powtórzyły – podkreślała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, zaapelował o zgłaszanie się bezpośrednio do MPW. - Wszystkie tego typu zgłoszenia są sprawdzane i na pewno pomożemy każdej rodzinie, która będzie chciała zabezpieczyć pamiątki po bliskich. Nasi archiwiści, którzy doskonale znają się na dokumentach i fotografiach, zawsze jadą i doradzają, co zrobić z księgozbiorem. - Dzięki przyjętej przez Radę m.st. Warszawy uchwale w lokalach komunalnych zostały wprowadzone już mechanizmy, które chronią prace i spuściznę po artystach i osobach wybitnych. – Bazując na informacjach z dzielnicowych Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami będziemy chcieli zastosować podobny mechanizm i stosować te procedury we wszystkich lokalach, gdzie mogą się znajdować pamiątki, które współtworzyły naszą wspólną warszawską historię – mówi Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Gdzie oddać pamiątki?

Osoby zainteresowane przekazywaniem archiwaliów mogą skontaktować się z Muzeum Powstania Warszawskiego: Dział Przyjmowania Pamiątek tel. 22 539 79 87, Dział Archiwum tel. 22 539 79 99 lub z Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, tel. 572 817 999.

Historia i najważniejsze daty dla Polski. To powinna być BUŁKA Z MASŁEM!

Pytanie 1 z 17
Chrzest Polski miał miejsce w roku...
Opuszczone osiedle Dudziarska w Warszawie