Dużo zdjęć

Książę William w Warszawie. Tak wyglądała wyjątkowa wizyta następcy tronu

2023-03-23 16:43

Książę William 22 marca dotarł do Warszawy z Rzeszowa, gdzie spotkał się z żołnierzami. Następca brytyjskiego tronu w polskiej stolicy odwiedził Grób Nieznanego Żołnierza i rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Przede wszystkim skupił się jednak na spotkaniach z uchodźcami z Ukrainy.

Książę William przybył do Polski z niezapowiedzianą wizytą w środę. W Rzeszowie spotkał się ze stacjonującymi tam żołnierzami brytyjskimi oraz polskimi, a także z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Następnie udał się do Warszawy, gdzie wraz z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim odwiedził punkt pobytowy dla ukraińskich uchodźców.

Czytaj również: Wizyta księcia Williama w Warszawie. Książe w lokalu dla społeczności LGBT+

Książę William w Warszawie

Czwartek brytyjski następca tronu rozpoczął od oficjalnego złożenia wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym samym miejscu kwiaty złożyła Jej Królewska Mość Królowa Elżbieta i Książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.

Podczas uroczystości książę William poznał historię Grobu. Dowiedział się, że m.in. wieczny znicz, który znajduje się obok Grobu Nieznanego Żołnierza, powtórnie zapalono po drugiej wojnie światowej. Usłyszał również historię urn ustawionych obok Grobu, w których znajduje się ziemia z pól bitew, na których walczyli polscy żołnierze.

Po złożeniu wpisu w księdze pamiątkowej, książę William udał się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak przekazała po spotkaniu prezydencka kancelaria, tematem rozmowy była pomoc humanitarna dla walczącej Ukrainy. - Książę Walii przekazał podziękowania dla Polaków za ich hojność i gościnność - napisała na Twitterze KPRP.

Swój drugi dzień wizyty w Warszawie brytyjski następca tronu zakończył wizytą w Hali Koszyki, gdzie spotkał się z uchodźcami z Ukrainy, którzy zamieszkali w Warszawie i w stolicy Polski znaleźli pracę. W spotkaniu brali również udział członkowie polskich organizacji pomocowych oraz mieszkańcy Warszawy, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców z Ukrainy.

Książę William w brytyjskiej bazie wojskowej na terenie lotniska w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE