Koszmarny "remont" zabytkowej kamienicy. Kto na to pozwolił?

2023-01-27 11:23

Remont praskiej kamienicy nie wzbudza zachwytu, lecz oburzenie. Sposób, w jaki wykonano prace w przyziemiu miejskiej kamienicy przy ul. Wrzesińskiej 14 bulwersuje internautów. Nie ma się co dziwić, wystarczy zobaczyć zdjęcia.

Kontrowersyjny „remont” zabytkowej kamienicy przy ul. Wrzesińskiej 14

Kamienicą przy ul. Wrzesińskiej 14 administruje Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ, budynek ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków, wybudowano ją w 1880 r. Zabytkowy budynek wymaga prac konserwatorskich. W przyziemiu kamienicy zachowały się unikatowe żelazne obręcze, do których dawniej uwiązywano konie. Obręcze znajdują się po obu stronach elewacji zarówno od Okrzei, jak i Wrzesińskiej. Zachowane fragmenty wystroju elewacji wraz z dokumentacją fotograficzną również dają podstawę do odtworzenia oryginalnego wyglądu kamienicy.

Niestety rozpoczęte prace przy przyziemiu kamienicy wywołały oburzenie wśród mieszkańców. Powiedzieć, że prace zostały wykonane niedbale to za mało. Zdjęcia „po remoncie” zamieszczone na profilu Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi szokują. Przyziemie zostało niechlujnie zachlapane zaprawą. Ubytki przy piwnicznych oknach zostały zapchane cegłami bez zaprawy. A zabytkowe obręcze zostały pokryte grubą warstwą tynku, a w niektórych miejscach prawie zamurowane!

„Montaż okienek piwnicznych i prace naprawcze przy cokole wykonywane są na podstawie decyzji PINB. Niestety realizowane były bez konsultacji z konserwatorem zabytków, a do tego – wyjątkowo niestarannie. Wykonawcy naprawiają swoje błędy. Na części cokołu warstwa zaprawy cementowo-wapiennej została już wyrównana i wygładzona. Metalowe uchwyty służące do wiązania koni – nie ucierpiały. Te zachlapane – oczyszczono i zabezpieczono taśmą. Uzgodniliśmy z wykonawcą, że cokół zostanie odcięty od góry w linii historycznego gzymsu. Cegły powyżej tej granicy – będą oczyszczone. Na szczęście zachowane elementy historycznego detalu nie zostały uszkodzone. Czekamy na informacje od ZGN Praga-Północ o zakończeniu prac. Sprawdzimy jak to wygląda.” – informuje na swoim profilu społecznościowym SKZ.

Miejmy nadzieję, że dzięki interwencji mieszkańców Pragi i konserwatorom budynek zostanie wyremontowany w należyty sposób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE