Kosmos na Bielanach! W dzielnicy powstanie obserwatorium nieba. Gdzie go szukać?

2020-10-06 17:12
Obserwatorium nieba na Bielanach. Kiedy powstanie?
Autor: pixabay.com Obserwatorium nieba na Bielanach. Kiedy powstanie?

Mieszkańcy Bielan stawiają na kosmos! Wśród zwycięskich projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego znalazło się obserwatorium nieba. Jak dokładnie będzie wyglądało? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Muzeum Neonów w Warszawie

Obserwatorium nieba na Bielanach

"Brama na wszechświat dla mieszkańców Bielan" - tak autorka pisze o swoim projekcie do budżetu obywatelskiego, który zdobył blisko 2 tysiące głosów. W dzielnicy powstanie obserwatorium nieba, które umożliwi m.in. organizację lekcję astronomii w terenie. Koszt realizacji projektu oszacowano na 120 tysięcy złotych.

Czytaj także: "Urlop psacierzyński": Popularna firma oferuje wolne na opiekę nad psem!

Jak będzie wyglądało obserwatorium nieba na Bielanach?

- Postawimy trzy lunety astronomiczne - w tym jedną dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo projekt obejmuje zamontowanie gablot edukacyjnych z planem nieba oraz drugą z mapą układu słonecznego. Same gabloty będą podświetlane lampą solarną - tłumaczy Magdalena Borek, rzeczniczka dzielnicy Bielany.

Czytaj także: Halloween 2020: 'zakaz obchodów to tylko kwestia czasu'. W tym roku nie będziemy zbierać cukierków?

Gdzie pojawi się obserwatorium nieba?

- Obserwatorium stanie przy placu zabaw na Opalinie, przy lesie. To miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Zostało ono uznane za najmniej zanieczyszczone światłem - dodaje rzeczniczka.

Czytaj także: To koniec Ubera? Nowe przepisy wchodzą w życie 1 października

A to oznacza dużo lepsze warunki do obserwacji nieba. Oprócz mini planetarium, w ramach budżetu obywatelskiego na Bielanach powstanie jeszcze 26 innych obiektów - wśród nich m.in. jadłodzielnia, zniczodzielnia czy program złota rączka dla seniora.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE