Koronawirus w Szpitalu Dzieciątka Jezus: 20 osób zakażonych. Klinika kardiologii zamknięta

2020-05-29 7:03 STAN
Nowe źródła koronawirusa
Autor: zdj. pixabay

Kolejne ognisko koronawirusa w Warszawie. Potwierdzono już liczne zachorowania m.in. w Szpitalu Wolskim i w ośrodku dla cudzoziemców. Liczne zachorowania odnotowano także w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. Konieczne tam było zamknięcie kliniki kardiologii. Dowiesz się więcej na ESKA Warszawa.

Koronawirus w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus

Kolejne ognisko koronawirusa w warszawskim szpitalu. Wśród personelu placówki przy Lindleya potwierdzono zakażenia koronawirusem wśród personelu. We wtorek po południu było zakażonych 4-5 osób. W czwartek rano odnotowano już 20 dodatnich wyników - zarówno wśród personelu, jak i wśród pacjentów. Część osób wciąż czeka na wyniki testów.

Czytaj także: Koronawirus w Szpitalu Wolskim: Blisko 60 osób zakażonych. 18 pracowników czeka na testy

- W klinice kardiologii mamy teraz 20 wyników dodatnich - dotyczą zarówno personelu, jak i pacjentów. W związku z tym, zgodnie ze wszystkimi procedurami zastosowaliśmy izolację, kwarantannę. Natomiast pacjenci, którzy mogli zostać wypisani do domów, zostali wypisani. Po zawiadomieniu oczywiście sanepidu. Przebywają w domu na kwarantannie. Pacjenci, którzy wymagali kontynuacji leczenia, a byli albo z wynikiem dodatnim, albo z kontaktu bezpośredniego zostali przewiezieni do szpitala MSWiA. Zostało pobranych więcej testów, czekamy na wyniki. Obawiam się, że ta systuacja może być rozwojowa i tych wyników dodatnich będzie jeszcze więcej - mówi Robert Tomasz Krawczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Czytaj także: Koronawirus w stołecznym pogotowiu ratunkowym

Na Uniwersytecie Gdańskim robią testy na koronawirusa

Zamknięta klinika kardiologii

W szpitalu niemal każda klinika znajduje się w odrębnym budynku. W tym przypadku jest to plus, bo istnieje mniejsze ryzyko, że koronawirus będzie się rozprzestrzeniał. Klinika kardiologii została zamknięta.

- Powiadomiliśmy wojewodę, że pacjenci nie będą tam przyjmowany przez jakiś czas. Stosujemy wszelkie możliwe środki ochrony osobistej, dokładamy do tego należytej staranności, przestrzegamy wszystkich procedur, ale obawiam się, że w najbliższym czasie sytuacje tego typu będą nie do przeskoczenia - mówi Krawczyk.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce - nowe zakażenia. Ile osób jest chorych? [28.05.2020 - RELACJA]

Jak doszło do zakażenia?

Lekarze pracujący w Szpitalu Dzieciątka Jezus są podzieleni na zespoły. Podczas pandemii zostali podzieleni na jeszcze mniejsze grupy.

 - W tej chwili też mieliśmy taki podział. Traf chciał, że niestety w każdym z tych podzespołów stwierdziliśmy wynik dodatni od pracowników. Obawiam się, że do tego zakażenia mogło dojść w innych mechanizmach. Niekoniecznie w szpitalu. No i niestety tak się złożyło, że wyeliminowało nam to cały zespół - mówi Krawczyk.

Koronawirus w Polsce - ile osób zachorowało?

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce jest obecnie 22825 przypadków koronawirusa. 1038 osób zmarło.