Piesek

i

Autor: Canva.com

Koronawirus w Polsce: czy psy i koty chorują lub roznoszą wirusa? Rozwiewamy wątpliwości!

2020-03-11 11:42

Czy zwierzęta domowe chorują na COVID-19? Czy mogą być jego nosicielami nieświadomie? W internecie krąży wiele teorii na ten temat, a niektóre doprowadziły do masowego porzucania zwierząt. Czy faktycznie mamy się jednak czego obawiać? Kilka ciekawych faktów na swoim facebooku przestawiła behawiorystka Ewa Żygadło. Poznajcie je już teraz na ESKA.pl Warszawa!

Historia psa u którego wykryto koronawirusa szybko poruszyła świat. Czy faktycznie zwierze było chore? Sprawę wyjaśniła behawiorystka Ewa Żygadło, która postanowiła udzielić kilka rad właścicielom psów i kotów. Czy psiak z Chin był chory?

,,Obecnie to nie tylko jedyny, ale także niepotwierdzony przypadek zarażenia wirusem (i to na drodze człowiek -> zwierzę, a nie odwrotnie).
- przeprowadzony na wirusa test miał wynik „lekko pozytywny” („weak positive” zamiast „positive”) i wskazywał na obecność materiału genetycznego wirusa...
- ...ale próbka została pobrana z okolic jamy nosowej oraz pyska psa i istnieje podejrzenie, że okolice te mogły być zanieczyszczone wirusem (nietrudno o to np. przy polizaniu opiekuna), a niekoniecznie wynikiem tego, że pies jest zarażony.
Dokładniejsze testy są prowadzone, natomiast nawet jeśli okaże się, że pies jest zarażony lub chory (obecnie nie wykazuje symptomów), nie jest to jednoznaczne z tym, że będzie nosicielem przekazującym wirus dalej.''

Oznacza to, że nie ma wciąż wystarczających dowodów, by forsować taką teorię. Nie mniej jednak warto być przygotowanym na nadejście epidemii.

Koronawirus, a zwierzęta - jak się przygotować?

Behawiorystka radzi również jak przygotować się na zamknięcie sklepów. Powinniśmy zebrać już teraz zapasy żwirku i karmy (zwłaszcza specjalistycznej) oraz leków. Możemy również pomyśleć o 'szlabanie' dla kota wychodzącego i poszukać ewentualnej opieki dla zwierząt na wypadek, gdyby poddano nas szpitalnej kwarantannie.

Czy boisz się jeździć komunikacją miejską? Sonda
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE