Tęczowa flaga na warszawskich pomnikach. Jest zawiadomienie do prokuratury

2020-07-29 15:42
Warszawska syrenka z tęczową flagą
Autor: Facebook/JohnBoB & Sophie Art Warszawska syrenka z tęczową flagą

Warszawskie pomniki ubrane w tęczowe flagi. To sprzeciw aktywistów wobec dyskryminacji osób LGBT. Na taką manifestację nie godzą się jednak politycy. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył już zawiadomienie do prokuratura o możliwości popełnienia przestępstwa. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Słynne warszawskie pomniki z tęczowymi flagami

Warszawskie pomniki z tęczowymi flagami. Takie symbole pojawiły się m.in.

  • na pomniku Syrenki na Powiślu,
  • na pomniku Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu
  • na pomniku Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża.

To manifest przeciwko dyskryminacji środowiska LGBT. Na pomnikach znalazła się kartka z następującym napisem.

- Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność dodając wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić, nigdy więcej nie błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich - czytamy na kartce przyklejonej do pomnika.

Czytaj także: "Popieram Związki". Głośna akcja przeciwko homofobii wraca na plac Zbawiciela

Zawiadomienie do prokuratury

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety takie zachowania to nie tylko prowokacja, ale też profanacja.

- Stała się rzecz skandaliczna, która musi spotkać się ze stanowczą reakcją naszego państwa. Szereg pomników zostało sprofanowanych. Dlatego złożyłem dzisiaj zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które dokładały flagi tęczowe, apaszki z symbolami anarchistycznymi - mówi Sebastian Kaleta.

Czytaj także: Protest kobiet w Warszawie: Nie godzą się na przemoc domową [GALERIA]

Co na to internauci?

Opinie internautów są podzielone. Niektórzy krytykują akcję. - Żenada i niepotrzebna prowokacja lewaków. To jest właśnie dzielenie polaków - czytamy.

Szczególne oburzenie wywołał pomnik Jezusa. - To już jest bardzo złe. To jest pomnik Pana Jezusa niosącego Krzyż. Trochę szacunku... - czytamy.

- Popieram akcję, ale nie podoba mi się wykorzystywanie do tego symboli religijnych. Inne pomniki ok, tylko nie prowokujcie katolików - piszą internauci.

Ale są też komentarze, w których internauci chwalą akcję.

- Jesteście wielcy! Brawo Wy!- czytamy. - Kopernik też była kobietą, czuję to - pisze internautka.

Muzeum Neonów w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE