warszawa ulica samochody

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Kontrole przewozów z aplikacji. Warszawski ratusz podał szokujące statystki

Służby miejskie i policja w zeszłym roku łącznie przeprowadziły 1561 czynności dotyczące przewozów osób, czyli tzw. przejazdów z aplikacji. Wykryto setki nieprawidłowości.

W 2022 r. kontynuowano współpracę służb – działania kontrolne prowadzone są w sposób cykliczny i na szeroką skalę - podkreśla stołeczny ratusz. Dotyczą one weryfikacji legalności prowadzenia przewozu osób taksówką i samochodem osobowym na terenie m.st. Warszawy oraz sprawdzenia przestrzegania przez przewoźników obowiązujących norm prawnych. W kontrole były zaangażowane uprawnione służby, posiadające niezależne od siebie, różne kompetencje takie jak: Policja, Urząd Celno-Skarbowy, Inspekcja Transportu Drogowego czy Straż Graniczna.

Przewóz osób. Najczęstsze naruszenia

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających na terenie m.st. Warszawy z komercyjnych usług przewozowych ponownie jak w latach ubiegłych, przeprowadzono czynności sprawdzająco-kontrolne, łącznie 1561. W 460 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości.

Do najczęściej występujących naruszeń należały:

  • 138 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji,   
  • 16 kierowców wykonywało transport drogowy osób pojazdem niezgłoszonym do licencji,
  • 168 kierowców brak badań lekarskich i psychologicznych kierowcy,
  • 160 kierowców naruszyło przepisy prawa miejscowego,  
  • 97 kierowców poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania,
  • 8 kierowców po spożyciu środków odurzających (narkotyki),
  • 6 kierowców po spożyciu alkoholu,
  • 55 kierowców posługujących się fałszywym prawem jazdy,
  • 5 kierowców poszukiwanych,
  • 70 zatrzymane dowody rejestracyjne pojazdów,
  • 77 pojazdów odholowano.

W przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć zgłoszenie do Urzędu m.st. Warszawy, również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.

Przeczytaj także: Uber weryfikuje swoich kierowców w Warszawie. Wkrótce kolejne miasta

Korzystając z przewozu trzeba sprawdzać, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem "TAXI" wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem.

Po wykonaniu usługi taksówkarz zobowiązany jest wydać paragon fiskalny zawierający m.in. nr boczny i nr rejestracyjny taksówki. Paragon za wykonany przejazd należy zawsze zachować – w przypadku ewentualnych nieprawidłowości jest on podstawą do późniejszych roszczeń.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Nie żyją nastolatkowie. Samochód którym jechali jest całkowicie zmiażdżony!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE