Kontener na zwłoki, 3 wolne respiratory i 26 łóżek! Tak wygląda sytuacja w szpitalu Południowym

2021-10-22 14:26
Szpital Południowy na Ursynowie
Autor: fot. um.warszawa Szpital Południowy na Ursynowie

Zakażeń przybywa, a covidowe szpitale wypełniają się szybciej niż przewidywano. Szpital zamówił od wojewody też kontener, który pełni rolę prosektorium. Ma niecałe 20 miejsc. 16 z nich już jest zajętych. - Śmiertelność jest wysoka. Umiera 80% pacjentów, którzy trafiają pod respirator - mówią lekarze.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 22.10.2021

Wypełniony szpital Południowy

Na Mazowszu ostatniej doby odnotowano ponad tysiąc nowych zakażeń. W całym kraju jest ich ponad 5,7 tysięcy. Do szpitala Południowego na warszawskim Ursynowie przywożą pacjentów z całego Mazowsza. To największy tymczasowy covidowy szpital w Warszawie, gdzie w tej chwili na 260 miejsc - 234 jest już zajętych. Pozostało 26 łóżek i 3 respiratory. Szpital zamówił od wojewody też kontener, który pełni rolę prosektorium. Ma niecałe 20 miejsc. 16 z nich już jest zajętych.

- Zostało nam dostarczone przenośne prosektorium. Z takiego obiektu korzystał również szpital MSWiA. COVID-19 jest wysoce śmiertelny. Jak pokazują światowe dane, 80 procent pacjentów, którzy wymagają respiratora, nie przeżywa - mówi Marzena Wojewódzka z warszawskiego ratusza.

W związku z wzrostem zachorowań i hospitalizacji, wojewoda mazowiecki podjął decyzje o uruchomieniu szpitala tymczasowego w Ostrołęce. - Uruchomione też będą kolejne moduły z łóżkami w Radomiu - mówi Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. Na całym Mazowszu dla pacjentów z koronawirusem w tej chwili przygotowano 1040 łóżek. 60% z nich jest już zajętych.

Czytaj także: Mieszkańcy Ursynowa ,,ratują" jedzenie! Powstała nowa aplikacja

QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Pytanie 1 z 10
Który z braci Golec jest za gwiazdką?
QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE