Kryzys emocjonalny

i

Autor: pixabay.com Kryzys emocjonalny

Konstancin-Jeziorna: oddział psychiatrii dziecięcej może przestać działać. Powodem brak lekarzy

2022-08-29 11:44

Wiele wskazuje na to, że pacjentów i pacjentki z psychiatrii dziecięcej w podwarszawskim Konstancinie czeka szukanie innego miejsca leczenia. Oddział najprawdopodobniej zakończy działalność 1 września w związku z brakiem lekarzy.

W konstancińskim specjalnym oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży przebywa nieco ponad 30 pacjentów i pacjentek. To młodzież od 14 roku życia, najczęściej osoby cierpiące na schizofrenię, zaburzenia odżywiania i po próbach samobójczych. Wszystko wskazuje na to, że do 1 września opuszczą placówkę z powodu braku personelu. W ostatnim czasie trzech lekarzy złożyło bowiem wypowiedzenia. Oddział jest jednym z trzech w województwie mazowieckim świadczących opiekę psychiatryczną dla młodzieży . W rozwiązanie problemu z brakiem lekarzy zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Pacjenci i pacjentki zostaną bez pomocy?

W poświęconym sprawie artykule Super Expressu przytaczane są słowa Michał Janczura, który poinformował o ryzyku zamknięcia oddziału. Jak mówi dziennikarz, dyrekcja potwierdziła wiadomość o wypowiedzeniach lekarzy:

Od 1 września przestanie działać oddział psychiatrii dla młodzieży w Konstancinie. Kilkudziesięciu pacjentów (na dziś (26 sierpnia red.) to 35 osób), głównie po próbach samobójczych, będzie musiało opuścić oddział. Dyrekcja potwierdza nam, że lekarze złożyli wypowiedzenia.

Trudna sytuacja psychiatrii dziecięcej na Mazowszu

Sytuacja jest poważna. Istnieje bowiem ryzyko, że potrzebująca pomocy młodzież nie trafi do innych oddziałów borykających się chociażby z przepełnieniem. A to nie jedyny kłopot. Podczas spotkania zorganizowanego pod koniec ubiegłego roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowiecki Urząd Wojewódzki wskazywano na problemy, z którymi zmagają się oddziały nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. To przede wszystkim:

  • nieadekwatne nakłady na opiekę psychiatryczną oraz zbyt niska wycena świadczeń w tym zakresie;
  • zbyt mała liczba miejsc dla pacjentów z chorobami psychicznymi;
  • niedobory lekarzy, a także pielęgniarek, psychoterapeutów, psychologów, w tym nagminna rezygnacja z pracy w warunkach szpitalnych przez doświadczonych, dobrze wykwalifikowanych pracowników;
  • przeciążenie funkcjonujących ośrodków, z uwagi na rosnące problemy zdrowotne małoletnich pacjentów.

Interweniuje Ministerstwo Zdrowia

W reakcji Ministerstwo Zdrowia poleciło NFZ "pilne podjęcie działań", które miałyby wesprzeć szpital w rozwiązaniu problemu z brakami kadr. We wpisie na Twitterze stwierdzono, że "Pacjenci nie mogą ucierpieć na konflikcie w szpitalu".

Miejsce dla niepełnosprawnych na samym końcu parkingu