Obraz Tamary Łempickiej / Muzeum Villa la Fleur

i

Autor: Up&More Sp. z o.o.

Konstancin-Jeziorna: malarstwo Tamary Łempickiej od 17.09 w Muzeum Villa la Fleur

2022-09-02 15:19

Tamara Łempicka była jedną z najwybitniejszych polskich artystek i ikoną sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Od 17 września jej dzieła będzie można podziwiać w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie.

Wystawa "Tamara Łempicka a art déco" będzie wspaniałą okazją do podziwiania malarstwa jednej z najwybitniejszych polskich malarek. W Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie (Szpitalna 14/16) wyeksponowanych zostanie ponad 70 płócien artystki. Prace pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych. Część pozyskano też z prywatnych zbiorów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, gdzie Łempicka tworzyła przez większość życia. Pokazane zostaną obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej, pojawią się rzadko prezentowane wczesne prace studyjne i abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki. Otwarcie wystawy zaplanowano na 17 września. Obrazy oglądać będzie można do 17 grudnia 2022.

Tamara Łempicka - ikona art déco

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Więcej informacji o wystawie na stronie nowa.villalafleur.pl.

Żyję z: "Po drugim skoku już nie wypłynąłem"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE