Wiatraczna

i

Autor: Panek/Wikimedia Commons

Transformacje

Koniec Wiatracznej?! Kolejne zmiany nazw ulic w Warszawie

2023-05-29 11:11

Decyzja radnych dotycząca nazwy ul. Wiatracznej, konkretnie jej odcinka na Targówku Fabrycznym, może wzbudzać różne emocje zwłaszcza u tradycjonalistów. To nie jedyna nazwa, jaka w ostatnim czasie uległa zmianie dzięki decyzji Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego.

Mieszkańcy Warszawy często są bardzo przywiązani do nazw ulic w mieście. Od wielu lat funkcjonują one powszechnie i stanowią element orientacji w terenie stałych bywalców i obywateli stolicy. Co jakiś czas dochodzi jednak do zmian, które nie zawsze są ciepło witane.

Czytaj także: Szczury w Warszawie. Plaga gryzoni na Rondzie Wiatraczna. Zobacz zdjęcia

Koniec ulicy Wiatracznej

Czy to oznacza, że znana w całej Warszawie ulica Wiatraczna zupełnie zniknie z jej mapy? Nic z tych rzeczy. Zmiana nazwy dotyczy jedynie ulicy Wiatracznej na terenie Targówka Fabrycznego. Jej odcinek między Kozią Górką a terenami kolejowymi stał się po prostu Kozią Górką. Zmianę tą poparli wszyscy miejscy radni na ostatniej sesji.

Czytaj także: Warszawa: niebieskie drzewo na rondzie Wiatraczna. Kto je pomalował?

Ulica Dziewanny

Jak widać tym razem Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego zmieniła nazwy kilku mniej lub bardziej popularnych ulic. Jej członkowie pozytywnie rozpatrzyli również zmianę nazwy ulicy Niedotrzymskiej między Wszeborską a Dziewanny na Dziewanny.  Obecnie jest to krótka, kilkunastometrowa uliczka bez adresów. 

Dawniej była jednak bardzo długa - równoległa do Księcia Ziemowita, wiodła od Wszeborskiej aż do Żmudzkiej. Ta przedwojenna nazwa jednak nie przepada ostatecznie - zachowana zostanie na odcinku między Rzeczną a Żmudzką, gdzie jest jeden adres. Jak sądzicie, czy wkrótce pojawi się jeszcze więcej tego typu zmian, które zelektryzują warszawiaków?

Zobacz zdjęcia: Zabytkowy tramwaj z Krakowa dotarł już do Warszawy

To ulica jak obraz nędzy i rozpaczy! W końcu ją wyremontują
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE