Koniec legendarnej polskiej marki. Była na rynku ponad 50 lat

i

Autor: pixabay.com Koniec legendarnej polskiej marki. Była na rynku ponad 50 lat

wydarzenia

Koniec legendarnej polskiej marki. Była na rynku ponad 50 lat

2024-03-11 11:30

To koniec legendarnej polskiej marki. Firma, która była na rynku przez ponad 50 lat ogłosiła bankructwo. Od 15 października 2022 roku jej akcje zostały wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Marka była mocno związana ze stolicą, a nawet miała udział w powstawaniu warszawskich dzielnic. Zobacz w galerii poniżej, jak wyglądają legendarne produkty firmy.

Akcje firmy URSUS wycofane z obrotu na giełdzie w Warszawie

- Syndyk URSUS S.A. w upadłości (dalej "URSUS" lub "Emitent") informuje, iż w dniu 11 października 2022 r. powziął informację o wydaniu przez Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. uchwały Nr 919/2022 z dnia 10 października 2022 r. w sprawie wycofania z obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji Emitenta (...). W związku z wycofaniem akcji URSUS z obrotu na rynku regulowanym od dnia 15 października 2022 r. Emitent nie będzie podlegał obowiązkom informacyjnym wynikającym z przepisów prawa, co oznacza zaprzestanie publikowania raportów bieżących i okresowych - czytamy.

Akcje spółki jeszcze kilka lat temu kosztowały ponad 5 zł, w 2022 roku kurs akcji spółki URSUS wynosił zaledwie 4 grosze.

URSUS to legendarna marka

URSUS to legendarna marka z ponad 50-letnią historią. Wcześniej (jako Pol-Mot) sprowadziła do kraju popularnego "malucha", który przejął polskie ulice. Później, już pod nazwą URSUS, firma zaczęła produkować maszyny rolnicze, w tym słynne traktory w pomarańczowych lub czarno-czerwonych barwach. URSUS inwestował także w Afryce, m.in. w Etiopii, gdzie produkowano właśnie ciągniki. Spółka próbowała sił także przy produkcji elektrycznych autobusów.

Czytaj także: Miliony na modernizację nie pomogły. Bazar Różyckiego ledwo zipie

Historia warszawskiej dzielnicy

Od fabryki Zakładów Mechanicznych URSUS nazwę wzięła także jedna z warszawskich dzielnic. Zakłady powstały na terenie wsi Szamoty, a w sąsiedztwie utworzyło się przyfabryczne osiedle. Po przerwie spowodowanej wojną (zakłady zostały przejęte przez Niemcy, gdzie produkowano m.in. uzbrojenie) w 1947 roku w fabryce rozpoczęła się produkcja ciągnika rolniczego, dzięki czemu miejscowość zaczęła się ponownie rozwijać.

W 1952 r. pięć okolicznych wsi (Czechowice, Skorosze, Szamoty, Gołąbki i Grabkowo) połączono w jedno miasto o nazwie Czechowice, które w 1954 roku zmieniło nazwę na Ursus. W 1977 roku Ursus został przyłączony do Warszawy, a w 1993 roku został wyłączony z Ochoty i uznany za ósmą dzielnicę warszawską.

Państwa i stolice Europy. Czy potrafisz je dopasować? Quiz

Pytanie 1 z 20
Które miasto jest stolicą Niemiec?
Ogromny protest rolników przeszedł przez Warszawę. W centrum było gorąco
Listen on Spreaker.