Kody QR na miejskich przystankach

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Kody QR na miejskich przystankach? Co się pod nimi kryje?

2020-04-17 15:58

Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczął umieszczanie na przystankach komunikacji miejskiej naklejek z kodami QR. To, co się pod nimi kryje ma ułatwić pasażerom korzystanie z transportu miejskiego. Do czego służą kody i jak z nich korzystać? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Kody QR na warszawskich przystankach

Od początku kwietnia na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego zaczęły pojawiać się charakterystyczne naklejki z logo WTP na czerwonym pasku i kodem QR. Kod ten – po zbliżeniu do niego telefonu komórkowego z włączoną funkcją aparatu fotograficznego – przenosi na stronę internetową WTP z rozkładem jazdy dla danego przystanku. Pasażer może łatwo zorientować się, który autobus przyjedzie najszybciej czy też o której będzie ten, na który czeka, bez konieczności przeglądania wielu rozkładów w gablocie przystankowej.

 Gdzie szukać kodów QR?

Kody QR są umieszczane na infrastrukturze przystankowej (słupkach, wiatach), w sąsiedztwie gabloty z rozkładami, ale nie bezpośrednio w niej – tak, aby można było odczytać kod, nie przeszkadzając innym pasażerom, przeglądającym rozkłady w gablocie.

Na jakich przystankach znajdziesz kod QR?

Naklejki z kodami są już na najpopularniejszych przystankach – przy Dworcu Centralnym, dookoła ronda Dmowskiego, a także na niektórych na Żoliborzu. Sukcesywnie będą naklejane na następne, w pierwszej kolejności w centrum Warszawy. W czerwcu mają się znajdować już na wszystkich przystankach (ponad 4 tys.) w pierwszej strefie biletowej. Potem, jeśli pasażerowie będą chętnie korzystali z tego rozwiązania, zostanie ono wprowadzone również w drugiej strefie biletowej.

Sonda
Czy kiedykolwiek byłeś świadkiem nietypowego zdarzenia w tramwaju lub autobusie?
Koronawirus w Polsce. W autobusach i tramwajach w Bydgoszczy wyłączają „przyciski ciepła”