Trwają protesty ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego. Tysiące ludzi na ulicach [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]

2020-10-23 23:24 STAN
Cała Warszawa protestuje. Tysiące ludzi na ulicach stolicy
Autor: Igor Puchniak, czytelnik ESKA Warszawa Cała Warszawa protestuje. Tysiące ludzi na ulicach stolicy

Kolejny dzień protestów ws. zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Kobiety z całej Polski wychodzą na ulice. Gigantyczny protest odbywa się na ulicach Warszawy. Śledź relację z protestu. Znajdziesz tu m.in. zdjęcia z wydarzenia. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Nocne protesty kobiet na ulicach Warszawy

Godz. 23.25

Protest zakończył się. Ludzie bardzo powoli rozchodzą się do domów. Z głośników wciąż słychać muzykę. Organizatorzy zapowiadają kolejne protesty. Najbliższy już w sobotę około południa.

Godz. 23.15

Organizatorzy proszą ludzi o powolne rozejście się. Przestrzegają, by nie wracać samotnie. Przypominają też numer do prawnika na wypadek ewentualnych zatrzymań.

Godz. 23.10

Protest powoli dobiega końca. Ale protestujący szykują się na kolejne demonstracje.

Godz. 23.00

Protest w Warszawie rozpoczął się o godzinie 19.00. Wciąż tysiące osób wyrażają swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zaostrzenia prawa aborcyjnego. Na miejscu jest mnóstwo policji. Póki co nie dochodzi do przepychanek. "Policjanci, chodźcie z nami" - wzywają protestujący.

Godz. 22.51

"Polska Policja broni dyktatora" - krzyczą uczestnicy protestu. Znajdują się przed domem premiera Morawieckiego.

Godz. 22.45

Tłum protestujących udał się na ulicę Parkową, przed dom premiera Morawieckiego. To tam ma przebywać teraz prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Godz. 22. 30

Do setek funkcjonariuszy dołączają kolejni.

Godz. 22.16

Pojawiły się informacje o pierwszych osobach zatrzymanych.

Godz. 22.08

Pojawiły się informacje, że jedna osoba została zatrzymana. Tych informacji nie potwierdza policja. Liderzy protestu ustalili, że póki nie będzie 100 proc. pewności, że na tym etapie nikt nie jest zatrzymany, protest nie ruszy dalej.

Godz. 22.05

Na miejscu jest coraz więcej funkcjonariuszy policji. Mają m.in. kaski i tarcze.

Godz. 22.03

Rozpoczęły się przepychanki z policją. Z głośników słychać komunikaty ostrzegawcze. Grupa osób zaczęła bujać dużym radiowozem. W tle słychać krzyki kobiet. Tłum krzyczy "Puśćcie ją". Być może jakaś kobieta została zatrzymana.

Do protestu dołączyło kilka taksówek.

Godz. 22.01

Rozpoczęły się pierwsze zatrzymania. Tłum krzyczy "Puśćcie go".

Godz. 21.58

Protest przechodzi przez al. Ujazdowskie. Jadące w pobliżu samochody trąbią pokazując swoje poparcie. Niektórzy pasażerowie wysiadają z samochodów osobowych i dołączają do marszu.

Godz. 21.53

Protestujący kierują się przed Trybunał Konstytucyjny - to tam w czwartek wieczorem rozpoczął się spontaniczny protest.

Godz. 21. 50

- Policjanci zabezpieczają przemarsz protestujących z Żoliborza do centrum miasta. Na czas przejścia wstrzymywany jest ruch pojazdów. Nadal zdarza się słyszeć wulgaryzmy, fizycznej agresji jednak nie ma. Jest dużo spokojniej niż wczoraj - informuje Komenda Stołeczna Policji.

Godz. 21.48

Demonstranci spotkali się z policją. Na niektórych radiowozach namalowano sprayem wieszaki - jedn z symboli protestu

Godz. 21.41

- Rozumiem emocje, ale bądźmy bezpieczni. Noście maski. To jest najważniejsze- powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas transmisji na żywo z protestu.

Godz. 21.40

Protest dotarł do ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Godz. 21.35

Na miejscu jest też poseł Michał Szczerba. - To jest najgorsze co zrobił Kaczyński. W środku pandemii wyprowadzili ludzi na ulicę - mówi poseł. - Nie tylko wkurzono kobiety, ale nas mężczyzn także - dodał Szczerba w rozmowie ze studiem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Na miejscu są też nasi czytelnicy. ZOBACZ ZDJĘCIA, które dostaliśmy:

Godz. 21.27

W proteście bierze też udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Sprawdzamy co się dzieje na ulicach, żeby było bezpiecznie. Doszło wczoraj do użycia siły, więc są tu przedstawiciele miasta, żeby widzieć, co się dzieje - powiedział prezydent stolicy.

Godz. 21.25

Czoło marszu zbliża się do ronda de Gaulle'a, czyli do palmy w centrum Warszawy.

Godz. 21.20

Czoło protestu znajduje się w samym sercu stolicy - tuż przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Godz. 21.10

"Aborcja była, jest i będzie" - krzyczą protestujący.

Godz. 21.00

Protest dotarł przed siedzibę warszawskiego ratusza.

Godz. 20.50

Protestujący kierują się na ulicę Piękną.

Godz. 20.48

W Warszawie tysiące ludzi są na ulicach.  Czoło protestu jest przy placu Bankowym. Ostatni protestujący wyszli właśnie z Ronda Inwalidów. Sznur demonstrantów ciągnie się przez kilometry.

Godz. 20.44

Protestujący idą w stronę placu Bankowego. Część protestujących wciąż jest na Żoliborzu przy ul. Mickiewicza.

Godz. 20.40

Jutro o 12 w Warszawie kolejny protest przy ul. Nowogrodzkiej

Godz. 20.36

Protestujący idą z Żoliborza na Śródmieście. Wciąż dołączają kolejne osoby. Policjanci są w pełnym umundurowaniu - mają m.in. kaski i tarcze. Protestujący krzyczą "Zdejmij mundur, przeproś matkę"

Godz. 20.16

Mnóstwo policji czeka na protestujących przy placu Inwalidów.

Godz. 20.12

Wśród protestujących jest m.in. Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, który niesie baner "Strajk Kobiet".

Godz. 20.10

- Po raz kolejny ze strony protestujących pojawia się agresja wobec policjantów. Mamy do czynienia z bardzo prowokacyjnymi zachowaniami. Kilku funkcjonariuszy ochlapano farbą, protestujący używają pirotechniki.Części osób wyraźnie zależy na doprowadzeniu do otwartego konfliktu - informuje Komenda Stołeczna Policji.

Godz. 20.07

Do protestu dołącza coraz więcej osób. Gromadzą się m.in. przy placu Wilsona

Godz. 20.06

Protest kieruje się ul. Andersa. Na przodzie kilkanaście osób niesie gigantyczny baner "Strajk Kobiet"

Godz. 20.05

Ludzie są wszędzie. Kobiety nie zamierzają zakończyć na dzisiejszym proteście. Kolejne zaplanowano też na poniedziałek. W środę ma się odbyć strajk generalny - kobiety zamierzają nie przyjść do pracy.

Godz. 20.03

- Ja jestem tu dlatego, bo mi się ulało. Ja już nie mogę wytrzymać. Mimo koronawirusa stwierdziłam, że po prostu muszę tu być - powiedziała w rozmowie z naszym reporterem uczestniczka protestu.

Godz. 19.50

Protest rusza w miasto. Na miejscu są tysiące ludzi.

Godz. 19.42

Protest w Warszawie trwa już blisko godzinę. Uczestnicy krzyczą "JEB** PiS". Na dachu zaparkowanej na Żoliborzu stoi Marta Lempart. Policja cały czas przypomina o stanie pandemii.

Godz. 19.36

"Polska jest kobietą" - krzyczą protestujący. Proszą też policję, by się wycofała.

Godz. 19.27

Protestujący odpalili białe racje. Póki co policja nie reaguje siłą. W tle słychać jedynie przypomnienia o stanie pandemii.

Protesty trwają też w innych miastach, m.in. w Łodzi czy w Poznaniu.

Godz. 19.20

Tysiące ludzi z czarnymi parasolkami i banerami na warszawskim Żoliborzu.

Godz. 19.16

Na miejscu są obecni medycy. Każdy, kto potrzebowałby ich pomocy, może się udać w okolice białego samochodu.

Godz. 19.14

Na Żoliborzu tysiące ludzi protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Organizatorzy wydarzenia przypominają o zachowaniu odstępu i maseczkach.

Godz. 19.05

Na warszawskim Żoliborzu trwa protest. Na miejscu zgromadziły się tysiące osób. Z policyjnych głośników słychać ostrzeżenia dotyczące pandemii. Tłum próbuje je zagłuszyć głośnymi krzykami.

Godz. 19.00

Tysiące ludzi protestują m.in. w Katowicach.

Kontrowersyjny wyrok sędziów Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W czwartek Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że aborcja w przypadku nieodwracalnych wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Po ogłoszeniu tej decyzji w całej Polsce rozpoczęły się protesty. Największy w Warszawie. Początkowo przed siedzibą Trybunały Konstytucyjnego, następnie przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej. Później protestujący przeszli przed dom Jarosława Kaczyńskiego. Tam czekało na nich kilkaset funkcjonariuszy policji. Użyto gazu. Doszło też do kilkunastu zatrzymań.

Relację z czwartkowego protestu znajdziesz >>>TUTAJ<<<