Ksiądz z osiedla

i

Autor: TikTok @ksiadz_z_osiedla

Ksiądz robi furorę

Kim jest "Ksiądz z osiedla"? Wychował się w Warszawie, dziś podbija TikToka

2023-03-21 20:18

"Ksiądz z osiedla", czyli ks. Rafał Główczyński jest dziś jednym z najpopularniejszych duchownych w kraju. Aby docierać ze swoim przekazem do młodzieży, zakonnik chętnie działa w mediach społecznościowych. Ogromny rozgłos zdobył już m.in. na TikToku, ale i na YouTube, gdzie jego konto subskrybuje ponad 50 tys. osób.

Kim jest ks. Rafał Główczyński "Ksiądz z osiedla"?

Wychowałem się na warszawskim osiedlu i chciałbym pomóc młodym - pisze sam o sobie ks. Rafał Główczyński SDS, znany w sieci jako "Ksiądz z osiedla". Wprost nazywa się "prostym chłopakiem". W swojej działalności skupia się przede wszystkim na młodzieży - chce pokazać im drogę zgodną z przykazaniami w sposób przystępny i mniej patetyczny.

- Nazwa rzeczywiście wyraża to, co mam w sercu. Sam wychowałem się na jednym z warszawskich osiedli i osiedlowe klimaty są mi dość bliskie. Czasami ktoś mi mówi: „Ksiądz to powinien poświęcać więcej czasu tym, którzy są w Kościele, a nie ganiać za tymi, którzy się od niego odwrócili”. Oczywiście ci, którzy są, to piękni, wspaniali ludzie, ale oni SĄ. A ja czuję, że trzeba szukać również tych, którzy się oddalili, pogubili. Uważam, że trzeba do nich wychodzić, rozmawiać, być z nimi - przyznał niegdyś ks. Główczyński w wywiadzie dla Alatei.

Czytaj również: Wojewoda mazowiecki objął nowe stanowisko. Wyjedzie za granicę

Aby być bliżej młodych, duchowny jest katechetą, chodzi na pielgrzymki, prowadzi rekolekcje. Do młodzieży dociera również tam, gdzie najłatwiej ją znaleźć - w mediach społecznościowych.

Konta ks. Główczyńskiego znaleźć można na Instagramie, TikToku, YouTube oraz Facebooku. Publikuje w nich filmy, odnosi się do najciekawszych dla odbiorców tematów, nawiązuje z nimi kontakt. 

"Ksiądz z osiedla" - TikTok

Na TikToku obserwuje go już prawie 100 tys. osób, jego filmik zdobyły niespełna dwa miliony polubień. Treści, które publikuje, mają być nieco humorystyczne i jak najprostsze, aby trafiły do każdego. W ostatnim czasie ogromną popularność zdobyły filmiki, na których widzimy księdza tańczącego z dziewicą konsekrowaną lub bawiącego się z uczniami na studniówce.

Główczyński chętnie dzieli się również swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami. Te znaleźć można chociażby w filmie "Spowiedź księdza", dostępnym na jego koncie na YouTube.

Tak wygląda multimedialna wystawa "Immersive Monet & The Impressionists":

Gdy ksiądz spotyka (przyszłego?) samobójcę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE