święta 2023

W środę 6 grudnia Warszawa włączy iluminację świąteczną. Dzień później ruszą świąteczne autobusy, tramwaje i metro

2023-12-06 15:59

Warszawski ratusz poinformował, że Trakt Królewski oraz ulica Świętokrzyska rozbłysną świąteczną iluminacją już w środę 6 grudnia - w mikołajki. Wiemy także, kiedy prezydent Rafał Trzaskowski oficjalnie włączy światełka na ogromnej choince ustawionej na placu Zamkowym.

Kiedy rozbłyśnie ogromna choinka w Warszawie?

Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth przekazała, że dzień po włączeniu iluminacji, 7 grudnia, punktualnie o godzinie 18:00, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uroczyście włączy wspaniałe oświetlenie ogromnej choinki na placu Zamkowym. - Tego dnia na ulice i tory wyjadą przystrojone świątecznie: autobus, tramwaj i metro - dodała.

Na to magiczne wydarzenie warszawiaków zaprosił już w mediach społecznościowych prezydent stolicy. "Inauguracja iluminacji świątecznej na Trakcie Królewskim i Starym Mieście już 6 i 7 grudnia! W tym roku będą czekały na Was nowe ozdoby w stylu retro. Zapewniam - będzie magicznie i kolorowo! Będziecie z nami?" - napisał Rafał Trzaskowski.

Na placu Zamkowym stanęła największa w kraju, 27-metrowa choinka. Jest multimedialna, powstała z materiałów czerpiących prąd ze źródeł zielonej energii.

Iluminacja świąteczna w Warszawie

Miejskie ozdoby świąteczne nawiązują do lat 50. i 60. Na Trakcie Królewskim i ulicy Świętokrzyskiej znalazły się już tradycyjne bombki, lampki choinkowe i łańcuchy w stylu retro. Nie zabrakło też saturatorów, wag sklepowych, telefonów, radia i telewizora z wieczorynką. Na najmłodszych czekają retro karuzele i zabawki. Włączenie iluminacji nastąpi 6 grudnia ok. godz. 15:36. Na ulicach miasta zobaczyć będzie można również syrenkę - legendarny samochód z FSO oraz kultowy motorower ryś.

Tego samego dnia otwarte zostanie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Jego działanie zainauguruje o godz. 15:00 wiceprezydentka Renata Kaznowska. 6 grudnia ruszy również sezon na lodowisku pod Pałacem Kultury i Nauki.

Poza tym iluminacja rozświetli również pl. Pięciu Rogów. Tam lampki zostaną włączone 9 grudnia o godz. 18:00. - Następnie odbędzie się tu impreza w stylu silent disco - w świątecznych rytmach zagrają Jacob Core i MJ.SAX - przekazał ratusz.

Trzyletnią umowę na świąteczne oświetlenie Warszawy podpisała po raz kolejny firma Multidekor.

Świąteczny mapping w Warszawie

Poza tradycyjnymi iluminacjami, warszawiacy będą mogli również podziwiać nowy mapping na fasadzie Pałacu Staszica, czyli budynku Polskiej Akademii Nauk na Krakowskim Przedmieściu. - Animacje o wymiarze 1200 m kw. przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika - poinformowali urzędnicy.

Mapping zostanie uruchomiony 15 grudnia. Będzie go można oglądać od piątku do niedzieli o pełnych godzinach - od godz. 17:00 do godz. 22:00.

Tak wyglądało rok temu świąteczne metro w Warszawie

Warszawa rozwiesza świąteczną iluminację mimo wysokich cen prądu. Rafał Trzaskowski odpowiada