Kaloryfer

i

Autor: ri/Pixabay/cc0 To już druga w tym roku podwyżka cen ciepła w mieście

miasto

Kiedy początek sezonu grzewczego? Kiedy włączą kaloryfery w Warszawie? Wyjaśniamy

Sezon grzewczy 2023/2024. Były upały, są deszcz i szarówka. Przyszła jesień, a wraz z nią niskie temperatury. Wielu mieszkańców zastanawia się, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy. Wyjaśniamy, kiedy włączą kaloryfery w Warszawie.

Spis treści

  1. Sezon grzewczy 2023. Kiedy zaczną grzać?
  2. Wiele zależy od temperatury na zewnątrz
  3. Termin włączenia ogrzewania może być ściśle związany z... naciskami ze strony mieszkańców

Nagłe ochłodzenie sprawiło, że mieszkańcy bloków zaczęli interesować się początkiem sezonu grzewczego. W czasach centralnie sterowanej gospodarki PRL wszystko było jasne: grzano od 15 października do 15 kwietnia. Obecnie sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Wyjaśniamy, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy 2023.

Sezon grzewczy 2023. Kiedy zaczną grzać?

- Dostarczamy ciepło nieprzerwanie przez cały rok. Sezon grzewczy to jedynie umowny termin, pozostałość wcześniejszych czasów - wyjaśniała rok temu Aleksandra Żurada, dyrektor komunikacji w firmie Veolia Energia Warszawa, zaopatrującej w ciepło stołeczne budynki. - Spółdzielnia lub wspólnota ma w umowie z nami ustaloną temperaturę zewnętrzną, poniżej której ciepło do budynku jest włączane automatycznie i powyżej której automatycznie jest odcinany dopływ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania. Ma to znaczenie przy efektywnym zarządzaniu ciepłem w budynkach i wykorzystaniu go według bieżących potrzeb przy zachowaniu komfortu cieplnego - tłumaczyła.

Moment, w którym mieszkańcy odczują ciepło w swoich lokalach, zależy od wielu czynników, np. ilości wody w instalacji, typu grzejników (aluminiowe nagrzewają się szybciej od blaszanych).

Wiele zależy od temperatury na zewnątrz

- Przyjęło się, że ogrzewanie jest włączane w momencie, kiedy przez trzy kolejne wieczory temperatura o godz. 19:00 spadnie poniżej 11 stopni Celsjusza. Według aktualnych przepisów minimalna temperatura, do której należy ogrzewać budynki, to 16 stopni - tłumaczyła w rozmowie z eska.pl Barbara Różewska, prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jednej z największych spółdzielni w Polsce.

Termin włączenia ogrzewania może być ściśle związany z... naciskami ze strony mieszkańców

O sezonie grzewczym rozmawialiśmy także z jednym z warszawskich samorządowców. Jak wyjaśnił, termin włączenia ogrzewania może być ściśle związany z... naciskami ze strony mieszkańców. Zarządcy nieruchomości często uginają się pod wpływem telefonów z pytaniami o sezon grzewczy i decydują na szybsze uruchomienie kaloryferów. Skutkuje to wyższymi rozliczeniami w kolejnym roku i następnymi naciskami ze strony mieszkańców - tym razem tych bardziej oszczędnych. Jak pokazuje praktyka z warszawskich bloków z wielkiej płyty i dobrym ociepleniem, oszczędzając ogrzewanie można zyskać wiosną zwrot przekraczający wysokość miesięcznego czynszu.

Warszawa w wodzie po intensywnych deszczach, zdjęcia z ulic poniżej