metro Warszawa

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Kiedy otwarcie nowych stacji II linii metra? Potrzeba już naprawdę niewiele

2022-09-22 17:14

Otwarcie nowych stacji II linii metra w Warszawie coraz bliżej. Do sukcesu brakuje jeszcze jedynie sześciu pozwoleń.

Otwarcia nowych stacji metra na Bródnie nie mogą się doczekać mieszkańcy Targówka i Białołęki, ale również podwarszawskich Ząbek czy Marek. Stołeczny ratusz chciałby, aby mieszkańcy mogli skorzystać z nowych stacji jeszcze w ten weekend. Jednak w tej chwili pozwolenie na użytkowanie ma tylko jedna stacja - Kondratowicza.

Kiedy otwarcie nowych stacji II linii metra w Warszawie?

- Kontrole inspekcji budowlanej to bardzo poważna sprawa. Wydanie pozwolenia na użytkowanie jest niezbędne, dlatego cierpliwie czekamy na decyzje - przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

24 sierpnia wykonawca – firma Gülermak – złożył zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wszystkie trzy stacje – Zacisze, Kondratowicza i Bródno - uzyskały pozytywne opinie od sanepidu i straży pożarnej. 6 września rzecznik wykonawcy firmy Gülermak Bartosz Sawicki poinformował o zakończeniu kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego na stacji Kondratowicza. "Otrzymaliśmy decyzję pozytywną" - powiedział. Nadal trwają kontrole na dwóch pozostałych stacjach: Zacisze i Bródno.

Gdy skompletowane zostaną wszystkie pozwolenia, a na stacje metra dojedzie pierwszy pociąg, na Targówku ma się odbyć festyn dla mieszkańców, na który miasto przeznaczy 250 tys. zł.

Czytaj również: Nocny Market kończy sezon. Czterodniowa impreza i rozstrzygnięcie plebiscytu na NOCNE KOTY 2022

30 czerwca otwarte zostały dwie stacje metra linii M2 na Bemowie: Ulrychów - położona w ciągu ul. Górczewskiej i Bemowo zlokalizowana w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich przy dzielnicowym ratuszu.

Na Bródnie na otwarcie czekają kolejne trzy stacje linii M2: Zacisze – pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z Codzienną, Kondratowicza – przy skrzyżowaniu ul. Malborskiej i Kondratowicza oraz Bródno – przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej. Łączą je ponad cztery kilometry torowiska. Za ostatnią stacją powstała również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane zostały też trzy wentylatornie.

II linia metra połączy Bemowo z Bródnem i będzie liczyć 21 stacji.

[AKTUALIZACJA 23.09.2022]

W piątek wykonawca bródnowskiego odcinka metra odebrał cztery pozwolenia na użytkowanie trzech wentylatorni i szybu wydobywczego. Tym samym pozostały jeszcze do uzyskania tylko dwa pozwolenia dla stacji Bródno i Zacisze. Wiadomo na pewno, że w piątek pasażerowie jeszcze nie skorzystają z nowych stacji.

Tu powstanie trzecia linia metra. Pierwsze odwierty na Kamionku

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co z dziurami po kulach na kamienicy przy ul. Emilii Plater 7? Inwestor odpowiada
  2. Warszawskie cukiernie wśród najlepszych na świecie. Gdzie kupić wyjątkowe słodkości?
  3. Straż miejska musiała działać natychmiast. Eskortowali do szpitala chore dziecko