Kary za złą segregacje śmieci! W Warszawie wyniosą nawet 130 złotych

2020-02-04 18:27 Alina Makarczuk
kary za złą segregacje
Autor: pixabay kary za złą segregacje

Jeśli nasz sąsiad pomyli kosze - zapłacimy za to wszyscy. Od 1 marca możemy zapłacić nawet 130 złotych kary za nieprawidłową segregację śmieci. To kwota naliczana nie od każdego lokatora, lecz od mieszkania, ale suma wciąż jest zawrotna! Czy da się to jakoś zatrzymać? Szczegóły w poniższym tekście.

Kara za nieodpowiednią segregacje odpadów może wynieść nawet 130 złotych! Zmiany wejdą w życie w marcu. To znaczy, że jeśli nasz sąsiad specjalnie lub przez przypadek pomyli kosze - zapłacimy za to wszyscy. Taką odpowiedzialność zbiorową przewiduje nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach, która weszła w życie we wrześniu. Od stycznia tego roku w Warszawie obowiązuje segregacja śmieci na pięć frakcji. Warszawiacy nie ukrywają, że różnie sobie z tym radzą. Część z nich przyznaje, że wciąż uczy się nowych zasad segregacji.  Aby rozwiać wszystkie wątpliwości można skorzystać z wyszukiwarki, którą stołeczny ratusz przygotował w ramach kampanii edukacyjnej.

- Ostatnio miałam problem, gdzie wrzucić pusty pojemnik po dezodorancie. A gdzie mam wrzucić opakowanie po jogurcie? Czasem mam problem z kartonem po pizzy, a moja koleżanka ostatnio mnie pytała, do którego kosza wrzucić korek po winie - dzielą się z ESKĄ mieszkańcy Pragi-Południe.

Jedna z mieszkanek z kolei zaapelowała do sąsiadów: "Moi sąsiedzi, jak ja na Was trafię, że nie segregujecie śmieci, to będzie źle! To mówiłam ja, Mirka".

Stołeczny ratusz również zachęca do segregacji. Od kilku miesięcy na stronie miasta dostępna jest wyszukiwarka, która pomoże nam zdecydować, co i do którego kosza wrzucić. Dzięki niej każdy może rozwiać swoje wątpliwości.  Pojawił się też pomysł stworzenia specjalnej aplikacji, która ułatwiłaby segregację na pięć frakcji. Póki co złożono w tej sprawie apelację. Odpowiedzi nie ma.