Kalendarium biegów 2023

i

Autor: Unsplash Zdjęcie ilustracyjne

Sportowa stolica

Kalendarium biegowe 2023. Jakie zawody odbywają się w Warszawie?

2023-04-20 14:16

Bieganie to nie tylko sport, dla wielu osób jest to wręcz styl życia. W Warszawie odbywa się mnóstwo biegów organizowanych na dużą skalę. Przedstawiamy specjalne kalendarium, z którego dowiecie się, jakie imprezy sportowe tego rodzaju odbędą się w stolicy w 2023 roku.

Kalendarz biegów 2023 

Kalendarium biegów, które odbywają się w Warszawie, może być szczególnie przydatne dla osób zafascynowanych tą sportową dyscypliną. W stolicy biegaczy profesjonalnych i amatorskich nie brakuje, a wie o tym każdy, kto choćby raz na jakiś czas spaceruje po mieście. W ciągu tygodnia mijanie ludzi na treningu biegowym mamy jak w banku.

Nic więc dziwnego, że miasto wychodzi naprzeciw potrzebom swoich usportowionych mieszkańców i organizuje różne biegi, w których można swobodnie wziąć udział - wystarczy się tylko zapisać, opłacić i stawić na start. By nie pogubić się w imprezach biegowych, przedstawiamy nasze kalendarium na rok 2023.

Czytaj także: Trasa Biegu Niepodległości 2022. Którędy pobiegną uczestnicy wydarzenia w Warszawie?

Biegi warszawskie 

Jednym z najbardziej znanych biegów warszawskich jest Bieg Niepodległości. Odbywa się on zawsze 11 listopada i gromadzi ogromną liczbę chętnych. Do przebiegnięcia dostępne są różne dystanse, które należy dobrze dobrać do swoich sportowych możliwości.

Czytaj także: Bieg Niepodległości 2022 w Warszawie. Uczestnicy ruszyli na ulice miasta dla Niepodległej

Interesującą inicjatywą biegową w Warszawie jest również Botaniczna Piątka Warszawa. Obecnie odbywać się będzie edycja wiosenna, a w maju przewidziana jest edycja nocna tego wydarzenia. Zawodnicy będą musieli przebiec 5 km, by dostać się na metę. Pierwsze spotkanie z Botaniczną Piątką w 2023 roku w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie będzie miało miejsce 2 kwietnia 2023 roku. 

Tego samego dnia odbędzie się również Białołęcki Bieg Leśny. Oba wydarzenia nakierowane są w pewnym sensie na naturę. W majówkę będzie miał miejsce Bieg Flagi, oferujący uczestnikom dystanse 5 km i 10 km do przebiegnięcia. Dodatkowo w ramach tego wydarzenia przewidziany jest również bieg dla dzieci.

W czerwcu zaplanowane są biegi: 1 Mila, a w jego ramach Lekka Piątka, a poza tym Irena Women’s Run (bieg dla kobiet) oraz bardzo lubiany przez mieszkańców Warszawy Bieg Ursynowa. Będzie to już 15. edycja tego wydarzenia sportowego.

Więcej szczegółów: Bieg Ursynowa powraca, zapisy już ruszyły. Znamy szczegóły popularnej imprezy 

Maratony Warszawa 2023

Zdecydowanie jednak poza biegami na opisane wyżej dystanse, ogromne emocje budzą w ludziach maratony i półmaratony warszawskie. Nic dziwnego! Wzięcie udziału w takich imprezach wymaga od uczestników wielu wyrzeczeń, długich przygotowań i przede wszystkim wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Przebiegnięcie takiego dystansu może się stać życiowym osiągnięciem - bieg maratoński nie jest jednak dla każdego.

Maraton. Ile kilometrów?

Maraton to bieg na odległość 42,195 km. Nie jest to równa liczba, którą łatwo zapamiętać, ale swój rodowód wywodzi ze starożytnej Grecji, a tradycję z tak długim rodowodem warto szanować. Przebiegnięcie maratonu pozostaje dla wielu jednostek próbą charakteru i ogromnym wyzwaniem.

Bieg maratoński można odbyć w ramach imprezy organizowanej regularnie w Warszawie. Maraton warszawski zawsze gromadzi wiele tysięcy biegaczy z całego kraju. Odbywa się on nieprzerwanie od 1979 roku. 

Rekord i trasa maratonu warszawskiego

Jaki był rekord maratonu? Rekordzistą biegu jest Kenijczyk Sammy Kibet, który dokładnie 11 lat temu pokonał pokonał ponad 42 km biegu w czasie 2:08:17. Wśród kobiet ten rekord wynosi 2:29:04, który 3 lata temu ustanowiła rodaczka Sammy’ego – Rebecca Korir.

Czytaj także: Nadchodzi święto biegania! 44. Maraton Warszawski już niebawem

Trasa maratonu warszawskiego w ostatnich latach raczej się nie zmienia. Ubiegłoroczna cztery razy przecięła Wisłę i prowadziła poprzez istotne miejsca dla Warszawy. Zawsze dla zawodników najtrudniejszy element trasy to podbieg ulicą Belwederską. Jest dość długi i stromy, tam jest z 500 metrów takiego długiego podbiegu. 

Maraton Warszawa w 2023 roku odbędzie się 24 września. Jego sponsorem głównym pozostaje Nationale-Nederlanden.

Czytaj także: Akcje charytatywne w trakcie Półmaratonu Warszawskiego. Maciek pobiegnie dla fundacji Rak'n'Roll

Półmaraton warszawski

Do zawodów wymagających również ogromnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej należy bez wątpienia półmaraton warszawski. Jest on pokrewny do maratonu warszawskiego i również ma swoich fanów.

Półmaraton - ile kilometrów? Otóż w tym przypadku zawodnicy mają do przebiegnięcia dystans 21,0975 km. W 17. edycji półmaratonu warszawskiego imprezie tej będzie towarzyszył New Balance Bieg na Piątkę. Impreza odbędzie się 26 marca 2023 i spowoduje duże utrudnienia w ruchu samochodowym.

Czytaj także: 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski. Data, trasa, zapisy

Półmaraton praski 

Innym biegiem na półmaratoński dystans jest Nocny Półmaraton Praski. W ubiegłym roku odbyła się już siódma edycja tego lubianego, biegowego wydarzenia. 

Czytaj także: 7. Nocny adidas Półmaraton Praski. To pierwszy z jesiennych biegów masowych w Warszawie

Półmaraton praski w 2023 roku odbędzie się prawdopodobnie na jesieni. Na razie jego organizatorzy nie podali potencjalnym uczestnikom konkretnej daty. Nie mamy jednak wątpliwości, że szybko zgromadzą dużą liczbę chętnych do wzięcia udziału w biegu.

Zobacz zdjęcia: Botaniczna Piątka 2023. Wyjątkowe zawody biegowe

Dominik z Widziszewa biegnie koło Leszna 9. z "10 Maratonów dla Madzi"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE