Kajdanki

i

Autor: Pexels / Kindel Media

Jest akt oskarżenia ws. Roberta K. z Wioski Archeologii Żywej. Prokuratura ujawniła szczegóły

2022-09-08 16:40

W czwartek, 8 września Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ skierowała akt oskarżenia przeciwko Robertowi K., twórcy Wioski Archeologii Żywej. Mężczyzna miał między innymi wielokrotnie obcować płciowo z dziewczynką w wieku poniżej 15 lat. Łącznie zarzuca mu się popełnienie czterech przestępstw.

Targówek: jest akt oskarżenia ws. Roberta K.

Prokurator wyjaśniła, że pierwszy czyn dotyczy wielokrotnego obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia. "Kolejny zarzut obejmuje przestępstwo popełnione na szkodę drugiej pokrzywdzonej i polega ona na doprowadzeniu jej do poddania się innej czynności seksualnej przy wykorzystaniu jej bezradności" - przekazała.

"Pozostałe dwa czyny popełnione zostały na szkodę trzeciej pokrzywdzonej i dotyczą dwukrotnego udzielenia jej środka odurzającego przez oskarżonego oraz naruszania nietykalności cielesnej małoletniej" - wskazała.

Czytaj również: Policjanci dostali telefon ze szpitala, od razu ruszyli. Przy drodze znaleźli dłoń

Jak przekazała prok. Skrzeczkowska, Robert K. przyznał się do pierwszego z zarzucanych mu czynów.

Zaznaczyła, że był on wcześniej karany z ustawy o rachunkowości.

Prokuratura zajmie się również wątkiem dotyczącym finansowania Roberta K. przez urzędy i instytucje w Warszawie. "Zawiadomienie w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Razem dla Targówka i radna przewodnicząca podkomisji w Radzie dzielnicy. Śledztwo prowadzane będzie w kierunku przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników oraz niegospodarności, która spowodowała szkody w znacznych rozmiarach" - poinformowała rzeczniczka.

Kim jest Robert K.?

Robert K. został zatrzymany w czerwcu w Wiosce Żywej Archeologii. Decyzją sądu pozostanie w areszcie przez co najmniej trzy miesiące. Zarzuty, które otrzymał, mają dotyczyć 14-latki. Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń, dziewczynka opowiadała, że jest z nim "w związku miłosnym". Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone pod koniec marca.

Robert K. był wiceprezesem fundacji Gesta, która na swoją działalność, m.in. prowadzenie Wioski Żywej Archeologii, otrzymywała fundusze ze środków publicznych, w tym z budżetu obywatelskiego. Prowadził też zajęcia z dziećmi w Domu Kultury Świt.

Z informacji zbiorczej dotyczącej wydatkowania i przychodów w związku ze współpracą instytucji kultury, jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych oraz Urzędu Dzielnicy Targówek z fundacją Gesta i FUPH Kedar (zarządzanych przez Roberta K.) w latach 2018-2022 wynika, że dostały one od miasta prawie 400 tys. zł.

Afera w Warszawie. Wiking z Targówka zatrzymany. W tle dotacje z samorządu

ZOBACZ TAKŻE: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE