Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Wikimedia commons

Jelcz w nowej odsłonie. Najnowsze pojazdy tej firmy nie przypominają słynnych "ogórków"

2023-02-14 16:09

Mogło się wydawać, że ciężarówki i autobusy marki Jelcz to już przeszłość. Kiedyś pojazdami tej marki jeździła cała Polska. Obecnie po potężnych zakładach samochodowych pozostała jedynie spółka-córka, która teraz przechodzi drugą młodość. Gdzie zobaczyć można najnowsze Jelcze? Sprawdźcie!

Słynne Jelcze w nowej odsłonie

Po słynnych zakładach samochodowych Jelcz pozostała jedynie spółka-córka. Dziś fabryka ta wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jest liderem w produkcji sprzętu dla Wojska Polskiego.Kultowy autobus Jelcz 043 nazywany „Ogórkiem” był symbolem motoryzacji w czasach PRL-u. Ostatni autobus te marki zjechał z taśmy montażowej w 2008 r. W tym samym roku ogłoszono upadłość Zakładów Samochodowych Jelcz SA i w wyniku przekształceń kapitałowych powstała spółka-córka.

Ostatnie lata spowodowały, że spółka Jelcz powróciła na motoryzacyjny rynek w wielkim stylu. Obecnie zakład ten jest liderem w produkcji sprzętu dla Wojska Polskiego. W ramach programu „Wisła” zakład dostarcza pojazdy do systemu Patriot. W ubiegłym roku fabryka wyprodukowała także 19 ciągników do zestawu, JAK służącego do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego. Jelcz będzie także produkował pojazdy i podwozia dla zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów HIMARS.

W 2022 roku Jelcz podpisał również kilka innych znaczących kontraktów. W tym dwie duże umowy na dostawę pojazdów w układzie 4×4 i 6×6 na kwotę blisko 880 mln zł. Jelcz będzie także odpowiadał za dostarczenie kilku typów podwozi dostosowanych do wymagań Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich Pilica+.W ubiegłym roku spółka wyprodukowała na potrzeby polskiej armii aż 350 pojazdów w różnych konfiguracjach. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce firmę Jelcz na dobre przestaniemy kojarzyć ze starymi „ogórkami”.

Ochotnicy złożyli przysięgę wojskową
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE