Czujnik Airly Public

i

Autor: um.warszawa.pl Czujnik Airly Public

Jakość powietrza w Warszawie i okolicach monitoruje ponad 160 nowych czujników. To jeden z największych systemów w Europie

2022-09-14 15:41

Dzięki zamontowaniu ponad 160 urządzeń każdy mieszkaniec Warszawy może sprawdzić aktualną jakość powietrza w stolicy i sąsiednich gminach. Prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla, że jest to jeden z największych tego typu systemów w Europie.

108 czujników w samej Warszawie!

Warszawa od lat prowadzi działania na rzecz poprawy jakości powietrza i rzetelnego informowania mieszkańców o poziomie zanieczyszczeń. Jednym z ostatnich ważnych przedsięwzięć podjętych w tym celu był montaż 164 nowoczesnych czujników firmy Airly Public. 108 takich urządzeń rozlokowano w samej stolicy. Ponad połowę z nich zainstalowano przy placówkach edukacyjnych. Reszta monitoruje powietrze m.in. przy wybranych urzędach dzielnic i ciągach komunikacyjnych, przy Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej na ul. Rydzowej oraz przy Schronisku na Paluchu. Pozostałych 56 czujników trafiło do 17 gmin sąsiadujących z miastem. Wszystkie urządzenia będą informować o aktualnej jakości powietrza.

W tych gminach zamontowano urządzenia Airly Public

17 sąsiadujących z Warszawą gmin, w których zamontowano czujniki to: Halinów, Izabelin, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piastów, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Jak działają nowe czujniki?

Czujniki mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.

Rafał Trzaskowski: "Zdrowie i jakość życia mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem"

Kilka słów na temat przedsięwzięcia powiedział Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy stwierdził, że czujniki zamontowane w mieście i okolicznych gminach składają się na jeden z największych systemów monitorowania powietrza w Europie. Podkreślił też wielką wagę zdrowia mieszkanek i mieszkańców stolicy:

Zdrowie i jakość życia mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem. Dlatego dbamy o poprawę jakości powietrza. Aby lepiej poznać źródła zanieczyszczeń i chronić mieszkańców, rozwijamy warszawski system monitoringu powietrza. Uruchomiliśmy już 2 precyzyjne stacje – na Pradze oraz w Śródmieściu. Teraz uzupełniamy system gęstą siecią małych czujników. Wspólnie z 17 gminami partnerskimi budujemy jeden z największych systemów w Europie. Czyste środowisko to lepsze warunki życia dla wszystkich warszawianek i warszawiaków.

Gdzie sprawdzić jakość powietrza w Warszawie?

Urządzenia kupiono w ramach projektu "Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakup został sfinansowany w 80% ze środków unijnych. Dane ze wszystkich dotychczasowych stacji referencyjnych oraz ponad 160 nowych czujników można sprawdzić na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

Tramwajarze wytną ponad 400 drzew na Mokotowie. Budowa trasy tramwajowej na Wilanów

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!