Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot. ThisIsEngineering / Pexels

Jakie studia wybrać, żeby dużo zarabiać? Sprawdźcie, jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów

2023-03-02 9:57

Wybierając się na studia, warto sprawdzić, ile będziemy mogli zarabiać po ich ukończeniu. Ukończenie niektórych kierunków studiów może gwarantować wysokie zarobki. Jakie studia wybrać i jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów? Sprawdźcie!

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

To ile będziemy zarabiać zależy od kilku czynników oprócz tego, jakie ukończyliśmy studia, ważne jest też to, jakie mamy doświadczenie oraz w jakim mieście pracujemy. Planując swoją przyszłość warto sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy i wybrać taki kierunek studiów, których ukończenie może gwarantować szybkie znalezienie pracy po studiach i wysokie zarobki. Co studiować, żeby zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie? Zestawienie kierunków, które opłaca się studiować opracował Infor Księgowość.

W tych zawodach dobrze się zarabia

Zagrożenia wynikające z licznych ataków hakerów powodują, że bardzo pożądani na rynku pracy są specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Wybierając kierunek Cyberbezpieczeństwo możemy nieźle zarobić. Średnie wynagrodzenie specjalisty od cyberbezpieczeństwa w Polsce (według danych z 2022 roku) wynosi od 6 000 do 12 000 zł miesięcznie brutto na początku kariery, zaś specjaliści z wieloletnim doświadczeniem mogą zarabiać nawet do 20 000 zł miesięcznie brutto.

Na wysokie zarobki mogą liczyć nadal absolwenci kierunku Informatyka. Rynek pracy dla specjalistów informatycznych wciąż jest bardzo dobry. W branży IT widać zwiększony popyt na programistów znających języki Java i. NET oraz DevOps. W tym zawodzie ważne jest także, aby stale się rozwijać i uczyć nowych technologii oraz języków programowania.Programiści znający języki, takie jak Java czy. NET na początku kariery zawodowej mogą liczyć na wynagrodzenie od około 5 tysięcy zł brutto do około 11 tysięcy zł brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie już z doświadczeniem wynoszą około 12-15 tysięcy brutto.

Kolejnym kierunkiem przyszłości są studia związane z marketingiem internetowym. Na dobre zarobki mogą liczyć specjaliści e-commerce, czy social media menedżerowie.„Na starcie na stanowiskach juniorskich w branż wynagrodzenie waha się od 4500 – 6500 zł brutto. Natomiast Digital Menedżerowie z większym doświadczeniem zarabiają średnio 10 000 – 20 000 zł brutto, e-commerce specjaliści 8 – 12 000 PLN brutto, a social media menedżerowie 7 – 12 000 zł brutto.” – informuje Maryla Aftanasiuk – Lisiecka, Business Unit Director Antal, Sales & Marketing.

Na wysokie zarobki po ukończeniu studiów mogą liczyć absolwenci kierunków, takich jak mechatronika, automatyka i robotyka.Rozwój technologii oraz przemysłu powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów zajmujących się budowaniem i rozwijaniem systemów maszyn charakteryzujących się samodzielnością. Poszukiwani są również specjaliści od usprawniania i optymalizowania procesów produkcyjnych. „Na początku kariery wynagrodzenie inżynierów mechatroniki, automatyki i robotyki może wynieść od 5 do 7 tys. zł brutto. Natomiast z pięcioletnim doświadczeniem zarobki te mogą wynieść 9 – 13 tys. zł brutto” – dodaje Marieta Brzykcy, Team Leader Antal, Engineering & Operations.

Rozwój sektora fotowoltaiki i energetyki wiatrowej powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z tych dziedzin nauki. Problemu ze znalezieniem dobrej pracy nie będą mieli także inżynierowie odnawialnych źródeł energii, biotechnolodzy oraz nanotechnolodzy. „Barometr Zawodów 2022” wskazuje na deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów. Specjaliści offshore mogą też liczyć na najwyższe zarobki – inżynierowie zarabiają od 12 do 19 tys. zł brutto, a managerowie – od 22 do 34 tys. zł brutto.„Warto więc pomyśleć o studiach, takich jak: inżynieria środowiska, energetyka cieplna, morska energetyka wiatrowa, zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.” – komentuje Aleksandra Kurasiewicz, Senior Client & Team Manager Antal, Engineering & Operations.

Studenci leczą wirtualnych pacjentów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE