MPO Warszawa

i

Autor: MPO Warszawa

Noc Muzeów 2023

Co robić w Noc Muzeów 2023 w Warszawie? MPO szykuje coś specjalnego

2023-05-13 13:38

Noc Muzeów 2023 w Warszawie już w sobotę 13 maja. Gotowość do wzięcia udziału w akcji potwierdziło już ponad 260 placówek. Przygotowania trwają na pełnych obrotach, bo część z nich uczestniczy w tej inicjatywie pierwszy raz. Co tego wyjątkowego dnia zorganizuje MPO?

Zeszły rok był historyczny pod kątem zaangażowania mieszkańców. W 2022 roku akcja Nocy Muzeów cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem i przyciągnęła blisko 230 tysięcy osób. Jest to aktualnie najwyższa liczba zwiedzających od powstania całego przedsięwzięcia.

Noc Muzeów 2023 w Warszawie. Co czeka na mieszkańców?

Końcowa data zgłaszania jednostek, chcących udostępnić swoje zasoby na czas Nocy Muzeów, przypadła na 20 lutego. Udało się podjąć współpracę z 267 placówkami, z których każda ma do zaoferowania coś nietuzinkowego na tą specjalną noc. Urzędnicy miasta informują w swoim komunikacie o przykładowych atrakcjach przygotowanych dla mieszkańców. Ich liczba jest znacznie większa.

– W nocy z 13 na 14 maja otwartych będzie aż 267 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy. Podobnie jak w latach poprzednich, nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. będzie można obejrzeć fragment stuletnich sieci kanalizacyjnych ukrytych pod ziemią, zwiedzić nowo otwartą Ambasadę Islandii w Polsce, zobaczyć wnętrza niesamowitej Willi Żabińskich w Warszawskim ZOO i wziąć udział w warsztatach w innowacyjnym centrum edukacyjnym specjalizującym się w programowaniu i robotyce – podaje warszawski ratusz.

Spędź Noc Muzeów z ekologią

W tak licznym gronie ponad 260 placówek uczestniczących w Nocy Muzeów znalazło się miejsce dla nietuzinkowego obiektu. Swoją muzealną noc organizuje również Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania m.st. Warszawy. Warsztaty prawidłowej segregacji odpadów, historyczne i nowoczesne pojazdy komunalne, wymiana elektrośmieci na sadzonki czy wystawa unikatowych fotografii - to atrakcje gwarantowane przez jednostkę.

Czytaj również: Oddasz stare elektrośmieci, dostaniesz sadzonki roślin. Wyjątkowa akcja powraca

W godz. 09:00 – 22:00 13 maja goszczący w PSZOK-u przy ul. Tatarskiej 2/4 mogą wziąć udział w warsztatach poprawnej segregacji odpadów komunalnych „Mini wysypisko”. Fanów motoryzacji z pewnością zainteresuje prawdziwa perełka w postaci odrestaurowanego Mercedesa „Kurzhaubera” z 1968 roku oraz nowoczesne śmieciarki, w których będzie można się rozsiąść i przetestować ich wszystkie mechanizmy. Oprócz tego przygotowana została wystawa fotograficzna, przedstawiająca śmieciarki z blisko 100-letniej historii MPO Warszawa. 

– Prezentacja historii MPO to jedno. Zależy nam również na promowaniu proekologicznych postaw. Przez cały dzień będziemy rozdawać mieszkańcom dziesięciopaki biodegradowalnych toreb na odpady bio oraz przyjmować odpady trudne i kłopotliwe w PSZOK-u – opowiada Kuba Turowicz z zespołu prasowego MPO Warszawa.

Dzień Muzeów w warszawskim MPO

i

Autor: MPO m.st. Warszawy
Historyczny Mercedes Kurzhauber

i

Autor: MPO m.st. Warszawy
To nie jest sterta gruzu, to lapidarium. Nietypowa instalacja na Ursynowie